Miasto bezpieczne? Policjanci i magistrat o porządku
Jak co roku, w styczniu, podsumowano działania policji na terenie miasta Rybnika. Okazuje się, że źle nie jest, a współpraca pomiędzy samorządem i policją przebiega sprawnie i owocnie. Statystyki pokazują także, że w mieście jest coraz spokojniej.
Współpraca pomiędzy służbami porządkowymi a samorządem jest jednym z najważniejszych elementów zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom danego miasta czy gminy. W Rybniku, jak zapewniają obie strony, jest nieźle. – Jestem zadowolony z tej współpracy. Policja wywiązuje się ze swoich obowiązków, nie mamy tutaj żadnych problemów – mówi Adam Fudali. W podobnym tonie wypowiada się zresztą podinsp. mgr Grzegorz Grabiec, pierwszy z–ca komendanta rybnickiej policji: – Współpraca z rybnickim samorządem jest bardzo dobra. Współpracujemy na płaszczyznach wymiany informacji o zagrożeniach, otrzymujemy wsparcie finansowe, między innymi dzięki przeznaczeniu przez samorządy środków finansowych na ponadnormatywne służby, w 2012 roku zorganizowano dodatkowe patrole w rejonach szczególnie zagrożonych, a także organizujemy wspólne ćwiczenia antyterrorystyczne.
Spadki i wzrosty
Rybniccy mundurowi ograniczyli przestępczość w 2012 roku na podległym terenie, przy jednoczesnym wzroście wykrywalności niektórych rodzajów wykroczeń i przestępstw. Wykrywalność przestępstw ogółem wzrosła z 70,6 proc. w 2011 roku do 71,5 proc. w 2012 roku, w tym przestępstw kryminalnych wzrosła z 61,9 proc. w 2011 roku do 63 proc. w 2012 roku. Wykrywalność w siedmiu najbardziej uciążliwych społecznie kategoriach przestępstw (kradzież, kradzież z włamaniem, bójka lub pobicie, uszkodzenie ciała, rozbój, wymuszenie rozbójnicze i zniszczenie mienia) uległa zwiększeniu z 36,5 proc. w 2011 roku do 42 proc. w 2012 roku.
To sporo, biorąc pod uwagę szczególnie ten ostatni wzrost – o niemal 6 pkt. procentowych. Ilość interwencji przeprowadzonych na terenie podległym KMP Rybnik uległa jednak zmniejszeniu z 14 671 w 2011 roku do 14 433 w 2012 roku (ogółem 238 interwencji mniej).
Zmniejszyła się też wykrywalność w kategorii kradzieży samochodu z 54,8 proc. w 2011 do 42,6 proc. w 2012 roku. Należy zaznaczyć, iż pomimo spadku wykrywalności w tej kategorii w roku ubiegłym, KMP w Rybniku zajmuje 5. miejsce wśród jednostek policji województwa śląskiego pod względem skuteczności wykrycia w tej kategorii przestępstw. Nieznacznie zmalała również wykrywalność przestępstw gospodarczych z 95,4 proc. w 2011 roku do 92,3 proc. w 2012 roku.
W Rybniku najczęściej kradną
Przestępstwa narkotykowe to w 2012 roku wykrywalność na poziomie 98,7 proc. O punkt procentowy mniej niż w roku 2011. – Należy jednak zaznaczyć, iż skuteczność pracy policji w tej kategorii przestępstw ocenia się nie na podstawie procentowego wskaźnika wykrywalności, lecz na podstawie bezwzględnej liczby wykrytych przez policję przestępstw narkotykowych. W związku z powyższym należy nadmienić, że ilość wszczętych postępowań przygotowawczych w sprawach narkotykowych w KMP w Rybniku wzrosła z 67 postępowań w 2011 roku do 69 postępowań w 2012 roku – mówi st. sierż. Bogusława Poloczek, rzecznik KMP Rybnik. Odnotowano także znaczny wzrost ilości ujawnionych przez rybnicką policję czynów przestępczych popełnionych przez nieletnich sprawców: z 939 w 2011 roku do 1123 w 2012 roku. Najczęściej popełnianym przestępstwem na terenie podległym KMP Rybnik jest kradzież cudzej rzeczy (np. kradzież torebek, telefonów komórkowych, kradzieże kieszonkowe). Policjanci przyznają, że nie jest to może plaga, jednak w statystykach to właśnie kieszonkowcy i inni amatorzy cudzej własności plasują się na najwyższym stopniu tego niesławnego „podium”.
(mark)