Przegląd tygodnia
Przegląd tygodnia.
WYDARZYŁO SIĘ
Puławy w Rybniku
W czwartek, 7 lutego, odbyło się spotkanie robocze, w którym udział wzięli przedstawiciele rybnickiego oraz puławskiego samorządu. – Urzędy działają na dwóch płaszczyznach – konkurencji, gdy jest jakiś konkurs, i współpracy. Puławscy urzędnicy odwiedzili nas, by poznać nasze rozwiązania odnośnie e-karty. Wygląda na to, że będą chcieli zaimplementować je do swojego systemu, bo jakiegoś rodzaju karta u nich już działa – mówi Adam Fudali, prezydent Rybnika.
Nowy bank w Gaszowicach
W dniu 1 lutego został otwarty oddział Banku Spółdzielczego w Jastrzębiu-Zdroju na terenie gminy Gaszowice przy ul. Rydułtowskiej (obok pawilonu handlowego), tym samym bank ten otworzył swoją 35. placówkę. W uroczystym otwarciu uczestniczyli, obok władz banku, m.in. wójt Gaszowic Andrzej Kowalczyk, przewodniczący rady gminy Piotr Górecki i skarbnik gminy Ewa Grabowska. Otwarcie filii jest następstwem wygrania przetargu na obsługę budżetu gminy Gaszowice na najbliższe cztery lata. Placówka wyposażona została w bankomat.
Nowe parkomaty, zwróć uwagę!
7 lutego br. weszła w życie uchwała rady miasta Rybnika z dnia 19 grudnia 2012 r. w sprawie parkowania pojazdów samochodowych na drogach publicznych i wysokości opłat z tego tytułu. Uchwała ta rozszerza strefę płatnego parkowania o Plac Armii Krajowej na odcinku od ul. Jankowickiej do ul. 3-go Maja oraz ulicę W. Reymonta na wysokości Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W związku z powyższym zostaną ustawione 2 nowe parkomaty, tj. przy Urzędzie Skarbowym oraz ZUS. Uruchomienie tych parkomatów planowo odbyć się miało 11 lutego.
Pączki w autobusach
7 lutego, w tłusty czwartek na niektórych podróżujących rybnicką komunikacją miejską czekała miła niespodzianka. M.in. w autobusach linii 43 i 48 rozdawano bowiem darmowe pączki. Rybniczanie, którzy na co dzień dość otwarcie krytykują ZTS, po tej akcji wypowiadali się o rybnickim przewoźniku nieco łagodniej.
Grant na topienie marzanny
Stowarzyszenie Lyskor zwróciło się do gminy Lyski o dofinansowanie wydarzeń kultywujących tradycyjne obyczaje. Chodzi o topienie marzanny i goik mające na celu przypomnienie zwyczaju pierwszego dnia wiosny. – W dzisiejszej społeczności, gdzie oboje rodziców pracuje, a dzieci mają dostęp do telewizji i internetu oraz gier komputerowych, następuje zapomnienie lokalnych tradycji i zwyczajów. Coraz trudniej znaleźć osoby chętne do udziału w dawnych zabawach i zwyczajach. Organizowana przez Stowarzyszenie Lyskor impreza pn. Topienie Marzanny i Goik, pozwala mieszkańcom gmin Kornowac i Łyski odpocząć od zgiełku dnia codziennego i przypomnieć sobie czasy młodości gdy ten zwyczaj kultywowany był przez wszystkich mieszkańców okolicznych wsi – argumentuje wniosek o grant Lyskor. Warto podkreślić, że ubiegłoroczna impreza przyciągnęła tłumy mieszkańców, a wielu z nich wzięło udział w takim wydarzeniu pierwszy raz w życiu. Tegoroczna impreza odbędzie się w drugiej połowie marca.
Kulturalny luty już na plakatach
Kulturalny luty zapowiada się bardzo interesująco. W Rybniku pojawi się wiele gwiazd. Czekają nas ciekawe koncerty w ramach 17. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA 2013. Na scenie pojawią się m.in. Brodka, Grzegorz Turnau, Czesław Mozil, Stanisław Soyka, Renata Przemyk, zespół Raz, Dwa, Trzy. Nasze miasto odwiedzi również Natalia Kukulska, która wystąpi akustycznie oraz Tomek Lipiński, legendarny lider Brygady Kryzys. Dużą atrakcją dla miłośników hip-hopu będą na pewno ogólnopolskie zawody beatbox pt. „Szacun na Dzielni”, które poprowadzi świetny rybnicki beatboxer Piter Pan, a w jury zasiądzie m.in. Zgas. W lutym będzie też sporo okazji do śmiechu, a to m.in. dzięki kabaretowi Limo oraz Kabaretowi Paranienormalni. Nie zabraknie interesujących spektakli dla dzieci oraz dorosłych. Więcej przeczytasz w naszym informatorze kulturalnym, w każdym numerze „Tygodnika Rybnickiego”
Kręcą film
Jeszcze w lutym zaczną się zdjęcia do pierwszej rybnickiej telenoweli offowej „Kaśka?”, do której w Domu Kultury Chwałowice w dniu 4 lutego odbył się casting dla aktorów. Do tej pory zgłosiło się 67 osób w różnym wieku, chętnych do udziału w serialu. „Kaśka?” opowiada o dziewczynie, która przybywa do Rybnika z małej miejscowości Ciachoszyn. Z powodu braku pieniędzy na studia zatrudnia się w firmie „Rapadom”, rybnickiego biznesmena Radka Pankowicza. Między biedną studentką, a bogatym biznesmenem rozkwita promienne uczucie, na którego drodze staje bardzo niebezpieczna i zawistna osoba – Judyta, żona Radka... Serial realizuje Klub Filmu Niezależnego.
WYDARZY SIĘ
„Myć się czy wietrzyć?”
To tytuł konkursu, do udziału w którym zaprasza Muzeum w Rybniku. Przedsięwzięcie jest częścią projektu pod tym samym tytułem, poświęconego historii czystości i brudu. Konkurs zostanie przeprowadzony w internecie. Na stronie www.muzeum.rybnik.pl od stycznia do maja włącznie raz w miesiącu pod hasłem „Myć się czy wietrzyć – konkurs”, publikowane będzie jedno zdjęcie przedmiotu muzealnego związanego z higieną osobistą człowieka lub utrzymaniem czystości wokół niego. Zadaniem uczestnika konkursu będzie podanie nazwy (polskiej lub gwarowej) przedmiotu oraz krótkiego opisu, do czego dany przedmiot służy. Wygrywa osoba, która nadeśle najwięcej prawidłowych odpowiedzi w najszybszym czasie. Wszystkie prezentowane eksponaty znajdują się na wystawach w muzeum. Odpowiedzi przyjmowane są na adres emailowy: konkurs@muzeum.rybnik.pl do 12 maja br.
Seniorzy w akcji
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności ogłaszają ogólnopolski konkurs dotacyjny „Seniorzy w akcji”. Jesteś osobą 60+? Masz pomysł na projekt społeczny i chęć do działania? Masz pasję i doświadczenie, którymi chcesz się podzielić? A może masz 18–35 lat i razem z osobą 60+ chcesz rozkręcić międzypokoleniową akcję? Konkurs skierowany jest do osób 60+ i do par międzypokoleniowych, które chcą zrealizować projekt społeczny w oparciu o osobiste pasje. Na wsparcie mogą liczyć inicjatywy, w których aktywnie uczestniczą osoby starsze. Mile widziane są projekty wspierające aktywność starszych mężczyzn. Szczegóły na seniorzywakcji.pl.
Kocham psa, bo...
Dom Kultury w Niewiadomiu zaprasza wszystkich pasjonatów fotografii do udziału w konkursie pt. „Kocham psa, bo...”. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest dostarczenie fotografii w formie papierowej (minimalny format 20 x 30 cm) z dołączoną płytą CD (zdjęcia zapisane lub zeskanowane w formacie JPG, o rozdzielczości nie mniejszej niż 300 dpi). Termin nadsyłania prac to 5 kwietnia 2012r. Najciekawsze fotografie zamieszczone zostaną na wystawie pokonkursowej w Galerii „W hallu” Domu Kultury. Dla laureatów przewiduje się nagrody pieniężne.