Śląskie w rytmach EKO!
Już 14 i 15 maja w Powiecie Rybnickim w najmniejszym sołectwie gminy Gaszowice, Łukowie Śląskim, odbędzie się największa impreza w regionie.
Dni Województwa Śląskiego będą w tym roku połączone z Metropolitalnym Dniem Rodziny, których organizatorem jest Urząd Marszałkowski oraz Powiat Rybnicki.
Na gości czeka wiele atrakcji i zespołów, które uatrakcyjnią czas wszystkim odwiedzającym łukowski ośrodek sportu i rekreacji. Cała impreza odbędzie się w „rytmach EKO”, czyli będzie propagować działania mające chronić otaczające nas środowisko. Każdy kto przyniesie minimum 10 plastikowych nakrętek z butelek typu PET otrzyma ekologiczny i przydatny gadżet. W pierwszy dzień imprezy przeprowadzony zostanie konkurs, w którym nagrody ufundowali europoseł Bogdan Marcinkiewicz oraz wiceprezes WFOŚiGW Andrzej Konieczny. Szczególnie ekologicznie zapowiada się drugi dzień imprezy, na kiedy zaplanowano piknik rodzinny. Przez cały czas trwania imprezy prowadzone będą konkursy o tematyce ekologicznej, jak np. konkurs plastyczny dla dzieci. Warto wspomnieć, że w czasie trwania Dni Województwa odbędą się także ciekawe pokazy. Pierwszy zafundują strażacy z Łukowa oraz PSP Rybnik (15 maja godz. 17.30) . Będzie to pokaz ratownictwa drogowego. Drugim widowiskiem będzie pokaz samolotowy (15 maja, godz. 18.40). Rodzice przedszkolaków z Czernicy wezmą udział w meczu siatkówki. Po drugiej stronie siatki stanie reprezentacja Urzędu Gminy Gaszowice oraz Starostwa Powiatowego w Rybniku. 15 maja o godzinie 18.20 misjonarz Arkadiusz Sitko w gwarze śląskiej opowie o podróżach do dalekich krain, ich mieszkańcach i zwyczajach. O prowadzenie imprezy zadbają kabaret Noł Nejm oraz dziennikarz Radia 90. Robert Krzyżaniak.
14 maja godz. 18.00 koncert zespołu Nastroje
Zespół tworzą cztery niecodzienne talenty muzyczne. Iwona Socha to absolwentka Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, który ukończyła z wyróżnieniem. Sopranistka pracująca z większością orkiestr filharmonicznych w kraju. Jej głos jest tak wielki, że słuchać jej na co dzień można w największych teatrach jak: Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie czy Teatr Wielki w Łodzi, z którymi współpracuje. Maciej Bartczak ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Kontynuował naukę w Wyższej Szkole Muzycznej w Karlsruhe w Niemczech dzięki uzyskaniu konkursowego stypendium DAAD. Studia te także ukończył z wyróżnieniem a od roku 2004 jest adiunktem Wydziału Wokalno-Aktorskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach. Bartosz Urbanowicz (na zdjęciu) ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jeszcze na studiach debiutował na scenach: Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz Opery Śląskiej w Bytomiu, z którymi współpracuje do dzisiaj. Jest solistą Opery Krakowskiej i współpracuje z Operą Wrocławską. Wokalistom akompaniuje Wojciech Stysz - kolejny absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, którą, tak jak pozostali członkowie grupy, ukończył z wyróżnieniem. Uczelnia ta tak przypadła mu do gustu, że sam został jej wykładowcą. Pianista, nierozerwalnie związany z klawiaturą od 5 roku życia, finalista licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Muzycy przedstawią swój koncertowy program wraz z kabaretem Noł Nejm, więc nie zabraknie dobrego humoru.
14 maja godz. 20.40 występ gwiazdy wieczoru – Carrantuohill wraz z zespołem Salake
Carrantuohill to założony w 1987 roku polski zespół grający muzykę celtycką, którego nazwa pochodzi od nazwy najwyższego szczytu w Irlandii. W swojej twórczości posługują się takimi istrumentami jak skrzypce, uilleann pipes (odmiana dud), buzuki, cytra, bodhran, flety, tin whistles, akordeon, mandolina, gitara basowa, gitara akustyczna itp. Do dziś zespół zagrał ponad 1000 koncertów, zarówno w kraju, jak i za granicą. W swojej historii gościł m.in. w Czechach, Irlandii, Francji, Niemczech, USA (na zaproszenie Czesława Miłosza), Rosji. Wystąpił również trzykrotnie (1997, 1999 i 2004) na jednym z największych festiwali muzyki irlandzkiej Cork Folk Festival. Seamus Heaney, poeta irlandzki, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1995), mając okazję usłyszeć ich muzykę, powiedział: „...nieoczekiwanie poczułem się jak w domu podczas spotkania z zespołem Carrantuohill, polskimi muzykami grającymi irlandzkiego jiga i reela w takim stylu i z takim szelmostwem, że nawet Irlandczycy nie zrobiliby tego lepiej”. 12 stycznia 2011 roku ostatnia płyta zespołu – „Inis” uzyskała status złotej. Zespół Form Tanecznych SALAKE to dziecięco-młodzieżowa formacja taneczna istniejąca od 1990 roku w Gliwcach. Z.F.T. SALAKE umiejętnie łączy taniec irlandzki z innymi gatunkami, tworząc dziecięce pokazy taneczne oraz spektakle taneczne. Może on pochwalić się wieloma sukcesami na krajowych i międzynarodowych festiwalach i konkursach tańca.
14 maja godz. 19.20 koncert zespołu Gang Olsena
Gang Olsena to polski rhythmandbluesowy zespół muzyczny. Powstał w klubie Pulsar w Rudzie Śląskiej w 1988 roku, a oficjalnie zadebiutował, zdobywając pierwsze miejsce na Młodzieżowych Spotkaniach Muzycznych w Chojnowie. W następnych latach zespół występował m.in. na festiwalach Rawa Blues Festiwal w Katowicach, w Jarocinie, na koncercie Rock Noc w Opolu. Jest stałym gościem Przystanku Woodstock organizowanego przez Jurka Owsiaka. Muzycy mają na koncie 5 płyt, z których ostatnia wydana została w 2004 roku.
15 maja godz. 16.15 występ laureatów konkursu „Tak my śpiewamy”
W tym roku konkurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie „Sumina” w gminie Gaszowice. Wśród dziewczyn, które zgłosiły się do eliminacji, w finale znalazły się Anna Toman i Agata Woźnica (równorzędne zwyciężczynie) oraz Julia Wojaczek, Aleksandra Widawska i Marta Gryt. Dziewczyny przy wsparciu stowarzyszenia oraz Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku, Powiatu Rybnickiego oraz firmy MCJ Jacek Czogalla wydały swoją pierwszą płytę, z której utwory będzie można usłyszeć podczas koncertu.
15 maja godz. 19.00 koncert zespołu Frank Prus Trio
W dobie elektronicznej muzyki naturalne, czyste brzmienie instrumentu może być zaskoczeniem dla słuchacza. Największym atutem grupy prócz wirtuozerii tworzących ją artystów jest zmiana stylów tworzonej muzyki i swobodne przechodzenie między poszczególnymi gatunkami. Niewielu zna prawdziwe bogactwo brzmień, jakie można wydobyć z akordeonu. Zwykle dopiero na koncertach zespołu Franciszka Prusa ze zdumieniem publiczność odkrywa fascynujące możliwości tego instrumentu. Niezwykła interpretacja tych utworów daje nowatorskie i oryginalne brzmienie zespołu.
(ska)