Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (228) Data wydania: 29.03.11

Ostatni moment dla „rodziny na swoim”

Na pytania o rybnicki rynek mieszkań oraz możliwości kredytowe odpowiada Marta Masny-Jarmundowicz z biura nieruchomości „Partner” w Rybniku.

– Jakie mieszkania wybierają najczęściej młodzi ludzie i w jakich lokalizacjach?

– Wszystko zależy od zasobności portfela klienta oraz statusu rodzinnego. Młodzi ludzie najczęściej wybierają mieszkania od M–2 do M–4, zlokalizowane w obrębie miasta. Rybnik jest atrakcyjnym miejscem dla młodych ludzi. Ścisłe centrum cieszy się największym powodzeniem, aczkolwiek ceny mieszkań w dobrych lokalizacjach kształtują się na poziomie 3000 – 3500 zł/m2, natomiast na osiedlu Nowiny mieszkanie można już kupić za cenę ok. 2000 – 2500 zł/m2, co daje nam różnicę do 1000 zł na 1 m2. Młodzi Rybniczanie najczęściej wybierają oferty z rynku wtórnego, mimo, że jest kilka nowych inwestycji w Rybniku. Dużą rolę odgrywa tu niestety cena.

– Na jakie możliwości kredytowe mogą liczyć młodzi ludzie? Jakie muszą spełnić minimalne warunki, aby zakupić własne mieszkanie czy dom? Jakie są to formalności?

– Podstawowym warunkiem jest stały dochód, najlepiej jeżeli jest to umowa na czas nieokreślony, wtedy w zależności od  banku wystarczy 3 do 6-miesięczny okres zatrudnienia u pracodawcy. Dopuszczalne są oczywiście inne formy zatrudnienia – umowy o dzieło, umowy zlecenie czy też umowy na czas określony, ale w takich sytuacjach staż pracy musi być dłuższy, aby bank zaopiniował dochód jako stabilny. Aby uzyskać kredyt ważna jest przede wszystkim zdolność do zaciągnięcia zobowiązania oraz dobra historia kredytowa klienta. Nie każdy bank skredytuje 100% inwestycji, niektóre banki wymagają wkładu własnego na poziomie 10–20%.

Małżeństwa oraz osoby samotnie wychowujące dzieci mogą nadal skorzystać z kredytów w programie „Rodzina na swoim”, gdzie część odsetek finansowana jest z budżetu Państwa. Przygotowany jest już jednak projekt nowelizacji ustawy, więc w zakresie tych kredytów czekają nas zmiany. Podstawową zmianą jest wyłączenie z programu finansowania preferencyjnym kredytem transakcji zawieranych na rynku wtórnym oraz wprowadzenie zmiany ograniczającej wiek kredytobiorcy zaciągającego preferencyjny kredyt do maksymalnie 35 lat (w przypadku małżeństw górna granica wieku starszego z małżonków). To ostatni moment, żeby skorzystać z tej oferty, nabywając nieruchomość na rynku wtórnym.

(luk)