Ostatni moment dla „rodziny na swoim”
Na pytania o rybnicki rynek mieszkań oraz możliwości kredytowe odpowiada Marta Masny-Jarmundowicz z biura nieruchomości „Partner” w Rybniku.
– Jakie mieszkania wybierają najczęściej młodzi ludzie i w jakich lokalizacjach?
– Wszystko zależy od zasobności portfela klienta oraz statusu rodzinnego. Młodzi ludzie najczęściej wybierają mieszkania od M–2 do M–4, zlokalizowane w obrębie miasta. Rybnik jest atrakcyjnym miejscem dla młodych ludzi. Ścisłe centrum cieszy się największym powodzeniem, aczkolwiek ceny mieszkań w dobrych lokalizacjach kształtują się na poziomie 3000 – 3500 zł/m2, natomiast na osiedlu Nowiny mieszkanie można już kupić za cenę ok. 2000 – 2500 zł/m2, co daje nam różnicę do 1000 zł na 1 m2. Młodzi Rybniczanie najczęściej wybierają oferty z rynku wtórnego, mimo, że jest kilka nowych inwestycji w Rybniku. Dużą rolę odgrywa tu niestety cena.
– Na jakie możliwości kredytowe mogą liczyć młodzi ludzie? Jakie muszą spełnić minimalne warunki, aby zakupić własne mieszkanie czy dom? Jakie są to formalności?
– Podstawowym warunkiem jest stały dochód, najlepiej jeżeli jest to umowa na czas nieokreślony, wtedy w zależności od banku wystarczy 3 do 6-miesięczny okres zatrudnienia u pracodawcy. Dopuszczalne są oczywiście inne formy zatrudnienia – umowy o dzieło, umowy zlecenie czy też umowy na czas określony, ale w takich sytuacjach staż pracy musi być dłuższy, aby bank zaopiniował dochód jako stabilny. Aby uzyskać kredyt ważna jest przede wszystkim zdolność do zaciągnięcia zobowiązania oraz dobra historia kredytowa klienta. Nie każdy bank skredytuje 100% inwestycji, niektóre banki wymagają wkładu własnego na poziomie 10–20%.
Małżeństwa oraz osoby samotnie wychowujące dzieci mogą nadal skorzystać z kredytów w programie „Rodzina na swoim”, gdzie część odsetek finansowana jest z budżetu Państwa. Przygotowany jest już jednak projekt nowelizacji ustawy, więc w zakresie tych kredytów czekają nas zmiany. Podstawową zmianą jest wyłączenie z programu finansowania preferencyjnym kredytem transakcji zawieranych na rynku wtórnym oraz wprowadzenie zmiany ograniczającej wiek kredytobiorcy zaciągającego preferencyjny kredyt do maksymalnie 35 lat (w przypadku małżeństw górna granica wieku starszego z małżonków). To ostatni moment, żeby skorzystać z tej oferty, nabywając nieruchomość na rynku wtórnym.
(luk)