Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (202) Data wydania: 21.09.10

Do gminy wprowadziły się bobry

W lesie przylegającym do ulicy Swobody można spotkać nowych mieszkańców.
W zbiorniku wodnym, nazywanym przez wędkarzy „Czuchów las”, położonym w lesie na granicy ze Szczygłowicami, na dobre zadomowiły się bobry. Już w ubiegłym roku można było zauważyć ślady małego drwala. Podczas tegorocznej powodzi do zbiornika dostała się prawdopodobnie cała bobrza rodzina.
 
Zbiornik w lesie, obok ulicy Swobody, to prawdziwe szczupakowe eldorado. Chętnie odwiedzają to miejsce wędkarze z okolic. Od niedawna ma nowych mieszkańców – pracowite bobry. Chociaż zwierzęta aktywne są tylko nocą i o zmierzchu, miłośnicy dzikiej przyrody mogą je podpatrzeć wcześnie rano lub o świcie. W ciągu dnia zauważyć je trudno, ale można poszukać ich śladów np. charakterystycznie nadgryzionych pni i gałęzi drzew.
 
Jak wyrzeźbione dłutkiem – Już w zeszłym roku podczas wędkowania, zauważyłem ślady bobrów. W tym roku jest ich chyba więcej. Prawdopodobnie dostały się tutaj podczas powodzi – mówi Robert Bluszcz, który lubi wędkować w zbiorniku w czuchowskim lesie. – Jeżdżę tam często, ale jeszcze ich nie widziałem. Chociaż ciężko się na nie natknąć, bo to nocne zwierzaki, można się przekonać, że urzędują po efektach ich pracy. Widać ślady jak ciągnęły gałęzie, w wodzie też można dostrzec pościnane gałązki. Przede wszystkim jednak charakterystycznie poobgryzane pnie drzew na wysokości około 40 cm świadczą o ich obecności. To niemożliwe, żeby człowiek to zrobił. To nie ślady po pile, człowiek musiałby takie coś chyba dłutkiem rzeźbić – tłumaczy Robert Bluszcz.
 
W wielu regionach wyginęły
 
Chociaż dawniej uważano bobry za szkodniki, które niszczą las i budując tamy powodują podtopienia, obecnie zwraca się uwagę na pozytywny wpływ ich działalności na ekosystem. Efektem ich obecności jest samooczyszczanie się wód i pojawianie się rzadkich gatunków roślin i owadów. Warto też pamiętać, że to zwierzęta chronione, które w wielu regionach Europy wyginęły. – Dobrze im tu, bo są z dala od cywilizacji. To taka enklawa przyrody. Nie można dojechać autem, trzeba około dwóch kilometrów iść pieszo lasem – mówi Robert Bluszcz. Wszyscy śmiałkowie, żądni, żeby poznać czuchowską dziką przyrodę, wybierając się na wyprawę nie powinni zapomnieć o gumowcach!
 
(bm)