W UE nie płacisz
Chcąc korzystać z niezbędnych świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w Unii Europejskiej, należy zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Koszty leczenia pokrywa wtedy NFZ.
Brak karty EKUZ będzie skutkował koniecznością pokrycia kosztów leczenia z własnej kieszeni. Jeśli jednak byliśmy w tym czasie ubezpieczeni w Polsce, możemy się starać o zwrot kosztów poniesionych za granicą. Potrzebne nam będą do tego rachunki za te usługi.
Aby otrzymać EKUZ należy wypełnić wniosek dostępny w placówkach NFZ oraz przedstawić dokument, potwierdzający aktualne ubezpieczenie zdrowotne. Dysponując kompletem dokumentów i składając wniosek osobiście, kartę otrzymamy w tym samym dniu.
Karta jest wydawana tymczasowo. Np. dla pracownika jest to okres 2 miesięcy, bezrobotnych do 30 dni, uczniów i studentów uczących się w krajach członkowskich do końca bieżącego semestru.
EKUZ, jeśli została wystawiona przez NFZ, nie obowiązuje na terenie Polski. Kartą wystawioną w naszym kraju można się posługiwać wyłącznie w innych państwach UE.
Oprac (woj)