Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (144) Data wydania: 11.08.09

Ekologia za złotówkę

Mieszkańcy coraz chętniej odprowadzają odpady zielone do kompostowni.
Każdy właściciel przydomowego ogródka wie ile pracy kosztuje jego pielęgnacja. Regularne koszenie trawnika, czy pozbywanie się chwastów to tylko część niezbędnych zabiegów. Co jednak zrobić z odpadami? Odpowiedź jest prosta: kompostownia.
 
Od 2006 roku mieszkańcy Rybnika mają obowiązek składowania odpadów zielonych. Taką uchwałę podjęła wówczas rada miasta. Od tego czasu świadomość ekologiczna wśród mieszkańców stale wzrasta. – My o tym obowiązku wciąż jednak przypominamy – przyznaje Andrzej Kozera, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. A to dlatego, że nie wszyscy mieszkańcy do tego obowiązku się stosują. Często więc zdarzają się sytuacje, gdy odpady zielone trafiają na place zabaw, skwerki, posesję sąsiada a nawet przystanki autobusowe. – Nie ma nic prostszego jak przyjechać do nas z odpadami, za transport do 100 kilogramów odpadów ulegających biodegradacji płacąc jedynie złotówkę – tłumaczy Kozera. Te odpady to najczęściej liście, trawy czy pocięte gałęzie. Wywożeniem odpadów zajmują się również wyspecjalizowane firmy, wówczas cena za odprowadzenie 1 tony to wydatek rzędu 52 zł brutto. Ważne, by mieszkańcy umieszczali je w przeznaczonych do tego celu workach, zgodnie z zasadami segregacji odpadów.
 
Mieszkańcy zdają egzamin ekologiczny
 
Dyrektora cieszy, że wciąż powiększa się liczba osób odprowadzających odpady. – Na początku mieliśmy 300 – 400 takich osób. W tym roku od wiosny jest ich już około tysiąca. Mieszkańcy zdają egzamin ekologiczny i pomału gospodarka odpadami kieruje się na właściwe tory – przyznaje Kozera. Rybnicka kompostownia jest w roku w stanie przyjąć do 3 tysięcy ton. Wszystkie podlegają specjalnej obróbce, najpierw są rozdrabniane i mieszane, następnie trafiają na pryzmę, gdzie leżakują ok. 4 – 5 miesięcy. Tam pilnowana jest ich temperatura, wilgotność i napowietrzenie. Po tym czasie otrzymuje się ziemię kompostową.– To ziemia o konsystencji substratu, stosuje się ją do zaprawiania, mieszając z ziemią rodzinną, stosowaną w ogrodach czy trawnikach. To ziemia lekka, bardzo pożywna, jest kapitalnym nawozem. Wykorzystujemy ją na wszystkich terenach podlegających zieleni miejskiej, czyli ok.140 hektarach – wyjaśnia. Na razie Zarząd Zieleni Miejskiej nie może ziemi wprowadzać do obrotu handlowego. – Gdy tylko otrzymamy licencję ministra rolnictwa, będziemy ją sprzedawać. Ziemia przechodzi ostatnie badania w instytucie sadownictwa w Skierniewicach – mówi.
 
Marcin Mońka