Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (144) Data wydania: 11.08.09

Gdzie diabeł nie może...

W Jejkowicach równouprawnienie nie jest pustym słowem. I nie potrzeba żadnych parytetów.
Wyrównanie szans. O to między innymi chodzi zwolennikom wprowadzenia parytetu. Dzięki temu więcej kobiet miałoby zasiadać na przykład w ławach sejmowych. – U nas nie ma żadnych parytetów i uważam, że nie są potrzebne. O wyborze powinny decydować kompetencje, a nie płeć. Mieszkańcy zdecydowali, że ma ich reprezentować tyle pań i już – stwierdza Ludmiła Niedziela, radna z Jejkowic.
 
Wraz z nią, w piętnastoosobowej radzie gminy, zasiada siedem pań. Dwie z nich: Ewa Kuczera i Irena Krypczyk pełnią funkcję wiceprzewodniczących rady gminy. Dlatego ich koleżanki nazywają żartobliwie przewodniczącego rady: błogosławionym między niewiastami. A o samych sobie powiadają, że wcielają w życie stare porzekadło: Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle. – Czasami mówią, że coś jest nie do zrobienia, że sprawa jest beznadziejna. A my nie odpuszczamy, nawet rok i dłużej potrafimy o coś zabiegać – stwierdzają radne. – Bywa, że mamy inny punkt widzenia na przykład na gospodarkę, sprawy społeczne. Dostrzegamy szczegóły, które umykają naszym kolegom. Nie brakuje nam też ducha walki. Poza tym, potrafimy pogodzić rożne role jakie pełnimy. Jesteśmy żonami, mamami, babciami. Mamy też życie zawodowe – dodaje Krystyna Wiśnicka-Zygmuńczyk. – Potwierdzam, że panie są bardzo pracowite, wytrwałe, skrupulatne. Dobrze się pracuje, gdy w składzie rady są nie tylko sami panowie – mówi Grzegorz Wojaczek, przewodniczący rady gminy. Ze współpracy z koleżankami jest też zadowolony Hubert Śmieja, szef komisji rolnictwa, w której zasiadają same panie.
 
Trzeba mieć ucho na wieś
 
Dlaczego więc w innych gminach jest tak mało kobiet – radnych? Dlaczego wyborcy nie chcą, żeby reprezentowały ich panie? – Może paniom brakuje odwagi, żeby w ogóle startować w wyborach? – zastanawia się Krystyna Janusz. – Z pewnością nam jest łatwiej. Nasza gmina nie jest duża, wszyscy się tu znamy, ale im wyżej, tym trudniej, kobiety natrafiają na tzw. szklany sufit – zauważa Niedziela. W Jejkowicach panie znalazły sposób. Pozornie prosty, ale dla wielu niewykonalny. – Trzeba mieć ucho na wieś – wyjawia Irena Krypczyk. – Trzeba każdego mieszkańca wysłuchać i traktować poważnie, i tego najmniejszego, i starego, i młodego. My to robimy – rozwija myśl jej koleżanka Mariola Holona. – Może z kobietami – radnymi łatwiej się dogadać. Przyznam, że zanim zostałam radną, miałam opory, żeby zaczepić któregoś mężczyznę – radnego i porozmawiać o problemach – zauważa Krystyna Rożek. – Zamiast marudzić, panie muszą wyjść z domu i działać. Tym bardziej, że bycie radną przynosi wielką satysfakcję – dodaje Wiśnicka-Zygmuńczyk.
 
Beata Mońka