Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 31 (143) Data wydania: 04.08.09

Nie złożyliśmy broni

Od nas, rodziców, zależy przyszłość naszych dzieci – przekonuje rybniczanka Mariola Matuszek.
Nie wszyscy zorientowali się, że reforma oświaty wiąże się z wprowadzeniem nowych podstaw nauczania. Co to oznacza?  Między innymi to, że sześciolatki, które od września pójdą do przedszkola zamiast szkoły, nie będą uczyć się czytać i pisać. „Postanowiono, że kształtowanie umiejętności czytania trzeba łączyć z nauką pisania. Zadbać o to muszą nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej. Natomiast zadaniem nauczycieli przedszkoli i klas zerowych jest przede wszystkim ukształtowanie u dzieci gotowości do opanowania tych umiejętności w szkole” – czytamy w wyjaśnieniu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Co w sytuacji, gdy rodzice uznają, że ich sześciolatek, który ma trafić do przedszkola, zmarnuje rok i chcieliby zmienić decyzję? – To ostatni dzwonek na takie zmiany. Rodzic musi zgłosić dyrektorowi szkoły chęć, by jego dziecko rozpoczęło naukę w pierwszej klasie – mówi Adam Fudali, prezydent Rybnika. Ze wstępnych deklaracji rodziców wynika, że do rybnickich szkół trafi nieco ponad 160 sześciolatków. – Nie sądzę, żeby ta liczba uległa większej zmianie. MEN z premedytacją skazało dzieci sześcioletnie na regres intelektualny. Rodzice wolą jednak pozostawić swoje dzieci w przyjaznym im środowisku, aniżeli wysyłać je do niedostosowanej dla ich potrzeb szkoły. Mają też nadzieję, że nauczyciele przedszkolni, kierując się zdrowym rozsądkiem i dobrem dziecka, będą uczyli je dalej czytać i pisać, przekraczając minimum programowe – komentuje mama trzylatka Mariola Matuszek, jedyna rybniczanka, która głośno przyznaje się do popierania akcji „Ratuj Maluchy”. Odradza też rodzicom ewentualną zmianę decyzji. – Przygotowanie do szkoły to nie tylko nauka pisania i czytania. Ważne jest też emocjonalna gotowość dziecka do obowiązków szkolnych – stwierdza rybniczanka.
 
Rodzice założyli Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców, które m.in. chce pod obrady sejmu wprowadzić obywatelski projekt ustawy oświatowej. – Stowarzyszenie będzie walczyć o zniesienia niekorzystnych rozwiązań wprowadzanych przez reformę – komentuje Matuszek. Dlatego dla grona ludzi z „Ratuj Maluchy” ważny jest los nie tylko sześciolatków. Za cel postawili sobie również promowanie działań na rzecz zwiększenia liczby żłobków i przedszkoli. – Przecież nawet konstytucja zapewnia wszystkim dzieciom dostęp do opieki. Jeżeli nie ma dla dziecka miejsca w przedszkolu czy żłobku to jest to łamanie ustawy zasadniczej – podkreśla rybniczanka. Rodzice zamierzają lobbować na rzecz objęcia subwencją oświatową również edukacji przedszkolnej, opowiadają się też za likwidacją pobieranych bezprawnie od rodziców opłat za oddziały bezpłatne w publicznych przedszkolach. – Mówiąc w skrócie: na gminach ciąży obowiązek prowadzenia bezpłatnego nauczania i wychowania w zakresie podstawy programowej w przedszkolach. Opłaty mogą być pobierane za świadczenia wykraczające poza tę podstawę, co radni uwzględniają w podejmowanej przez siebie uchwale – wyjaśnia Matuszek. Sęk w tym, że rada powinna nie tylko wykazać w niej listę zajęć dodatkowych, jakie są świadczone w podległych jej przedszkolach, ale i podać wysokość opłat za każde z nich. – Rada gminy nie może podejmować uchwał ustalających tzw. opłaty stałe. Odnotowujemy coraz więcej przypadków uchylania przez organy nadzorcze tego typu uchwał w różnych miastach. Rodzice skupieni w „Ratuj Maluchy” będą przyglądali się jak ta kwestia wygląda w ich  rodzinnych miastach – zapowiada Matuszek.
 
Beata Mońka