Jak pozyskać studentów
Nowe kierunki studiów i lekcje matematyki proponuje Politechnika Śląska.
Politechnika Śląska w Rybniku robi co może, aby przyciągnąć na uczelnię jak najwięcej studentów. W tym celu proponuje darmowe douczanie matematyki dla uczniów szkół średnich z naszego regionu, bądź otwiera atrakcyjne kierunki studiów, jak inżynierię miejską, budowlaną architekturę oraz informatykę lotniczą.
Centrum Kształcenia Inżynierów może przyjąć aż 600 studentów na przyszły rok, jednak zgłosiło się jak na razie zaledwie... 300. To bardzo mało jak na taki duży budynek, dlatego, aby temu zapobiec i przyciągnąć jak najwięcej studentów do Rybnika, prof. Antoni Motyczka – dyrektor Centrum Kształcenia Inżynierów – zaproponował uczniom szkół średnich darmowe nauczanie matematyki. Program przeznaczony jest nie tylko dla maturzystów, ale także dla tych, którzy chcieliby poszerzyć wiedzę z tej dziedziny. – Celem jest przygotowanie młodzieży do matury z matematyki, bądź uzupełnienie luki, braku w materiale – mówi Motyczka. Pierwsza edycja tego programu ruszyła w zeszłym roku. Na początku zgłosiły się 192 osoby, a zostało zaledwie... 86. Niestety, nawet dobrze wyszkoleni i doświadczeni wykładowcy nie zdołali przyciągnąć młodzieży. Profesor ma nadzieję, że druga edycja programu, która ruszy już od października będzie cieszyła się większym zainteresowaniem.
Następnym krokiem „zwerbowania” przyszłych studentów będzie otwarcie od nowego roku akademickiego atrakcyjnych kierunków, których nie ma Politechnika w Gliwicach: budowlaną architekturę oraz inżynierię miejską. Jest także kierunek, którego nie ma jeszcze na żadnej uczelni wyższej, a mianowicie informatyki lotniczej. – Rybnik byłby pierwszy – mówi Motyczka. Politechnika proponuje przyszłym studentom nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również praktyczną, bowiem władze uczelni starają się o przyznanie symulatora lotów, który były ulokowany na terenach starej kopalni w Dębieńsku. Na razie jednak nie ma decyzji, czy symulator zostanie przyznany uczelni.
Anna Goch