Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 18 (130) Data wydania: 05.05.09

My chcemy do recyclingu

W boguszowickim Gimnazjum nr 7 uczczono Dzień Ziemi.
– Tego dnia każdy powinien się zastanowić co może zrobić, by dać wytchnąć Ziemi – mówili uczniowie Gimnazjum z oddziałami integracyjnymi nr 7 im. Czesława Miłosza. A słowa te padły podczas szkolnego Dnia Ziemi.
 
Ekologia i troska o najbliższe otoczenie to hasła, które są bliskie boguszowickim gimnazjalistom nie tylko od święta. Szkoła od prawie dwóch lat uczestniczy w programie Comenius i jest partnerem projektu „Poznać aby chronić”. Jak nietrudno się domyślić, ma on ekologiczny charakter. We wspólnym przedsięwzięciu uczestniczą także dwie szkoły z Francji oraz uczniowie z Grecji. – Nasz projekt ma na celu poznanie środowiska naturalnego najbliższego otoczenia oraz edukację ekologiczną i wykreowanie eko–obywateli – wyjaśnia Agnieszka Zaik, nauczyciel biologii i koordynator projektu. Gimnazjaliści z „siódemki” realizowali m.in. projekt zatytułowany „Czy śmieci to problem?”, poświecony dzikim wysypiskom. – Nie jest dobrze. Na terenie czterech dzielnic: Kłokocina, Gotartowic oraz Boguszowic Starych i Osiedla wytropiliśmy dwanaście dużych i oczywiście nielegalnych wysypisk – komentuje Zaik. Nie dziwi więc, że w programie obchodów Dnia Ziemi znalazło się przedstawienie ekologiczne „Dzikie wysypisko”, którego bohaterowie, czyli zużyte opony, butelki, puszki i inni nawoływali: „my chcemy do recyclingu, my chcemy jeszcze służyć”. Gimnazjaliści dostrzegają jednak nie tylko „czarne” punkty na mapie miasta. Stworzyli również multimedialny przewodnik po miejscach atrakcyjnych przyrodniczo, zatytułowany „Zielono mi”. Sami też dbają o swoje środowisko włączając się do akcji typu: sprzątanie świata. Cały czas poszerzają także swoją wiedzę.  Tegorocznym obchodom Dnia Ziemi towarzyszył konkurs  na plakat zatytułowany: „W poszukiwaniu pozytywnej energii”. Chodziło oczywiście o alternatywne źródła pozyskiwania energii. Konkurs wygrał Dawid Płatek, druga była Marta Zaik, a trzecia: Hanna Strączek.  Odbył się również finał konkursu ekologicznego: „Polskie Parki Narodowe”, w którym  zmierzyły się drużyny z dwóch klas trzecich i jednej drugiej. Wygrała III g, przed III d i II e. W organizacji imprezy pomogła Danuta Wiosna, druga z koordynatorek projektu „Poznać aby chronić”, który jest realizowany w języku francuskim. Przedstawienie  przygotowali uczestnicy kółek: biologicznego i ekologicznego.
 
(bea)