Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (125) Data wydania: 31.03.09

Poczuć drżenie w środku

W Klubie Energetyka na 6 edycji Festiwalu Fotografii spotkali się miłośnicy tej dziedziny sztuki.
– Musi być dużo chłamu i złych fotografii. Jak ich nie będzie, to trudniej zauważyć, które zdjęcia są dobre. A tak, prościej jest wyłowić  perełki – mówi Mariusz Forecki, współwydawca internetowego magazynu fotografii dokumentalnej www.5klatek.pl. Jego prezentacja rozpoczęła tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Fotografii.

Festiwal z klimatem

– Od początku założyliśmy, że festiwal ma być spotkaniem i okazją do zintegrowania środowisk fotograficznych, w tym  wszystkich klubów fotograficznych. Oczywiście chodzi też o prezentowanie dobrej fotografii. Zawsze staramy się zapraszać twórców z górnej półki. Myślę, że nazwiska mówią same za siebie – stwierdza Krzysztof Liszka, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Fotografii. Impreza była okazją, by spróbować znaleźć odpowiedź  na pytania typu:  Jak  robić dobre zdjęcia?  – Być szczerym, otwartym,  nie kombinować to zasady, które przynoszą szybko efekty, ale trudno je stosować. Trzeba być wrażliwym, chłonnym, nie zamykać się. I nieważne, czy fotografuję,  piszę, czy maluję. To się sprawdza we wszystkim, w religii, pracy, fotografii i w codziennym życiu. A jako widz muszę poczuć drżenie i że coś tam łaskocze w środku  – dzieli się swoim zdaniem Forecki.

Odpowiedzi można też było szukać podczas spotkań z twórczością wielu autorów. Odwiedzający tegoroczną edycję imprezy, która trwała trzy dni, mogli zobaczyć ponad 30 wystaw i 20 prezentacji.  Na miłośników fotografii czekała też „Noc z dokumentem”, przygotowana przez ProFotografię. Chętni mogli też skorzystać z konsultacji prowadzonych przez profesjonalistów. – Wielu twórców, którzy nas odwiedzają, jest zaskoczonych, że w małym Rybniku odbywa się taka impreza.  Byliśmy chyba trzecim festiwalem, który pojawił się na mapie, po Łodzi i Krakowie, a przed Bielskiem.  Oczywiście inne festiwale są większe, ale nasz ma klimat. Plusem jest też to, że wszystko odbywa się w jednym miejscu i wstęp jest bezpłatny – zauważa Liszka.

Zdarza mi się częściej spoglądać pod nogi

Z pewnością plusem jest także Galeria Otwarta, w której swoje prace mogą prezentować fotografowie – amatorzy. Jednym z nich był rybniczanin – Jarek „Ciziewski” Zadora. Fotografowanie to jedna z jego wielu pasji. Choć zdjęcia robi od kilku lat, dopiero niedawno odważył się je zaprezentować publicznie. – To było dwa lata temu, też tu na festiwalu w Galerii Otwartej. A pstrykam bardzo różne zdjęcia od aktów, przez budowle, po naturę, wszystko to, co mi się spodoba – wyjaśnia. Odwiedzający festiwal w tym roku mogli obejrzeć cykl jego fotografii ukazujących włazy do studzienek. – Zaczęło się w Pradze, gdzie mój kolega zauważył bardzo ciekawy właz. Tam zrobiłem pierwsze zdjęcie, dziś mam ich 200 z różnych miast, a nawet krajów, m.in. ze Szwecji, czy Holandii.  Tu prezentuję jedynie okrągłe włazy, ale w kolekcji mam też inne – opowiada rybniczanin, który na co dzień jest pracownikiem Poczty Polskiej. – Odkąd fotografuję włazy, zdarza mi się częściej spoglądać pod nogi – dodaje ze śmiechem.

Beata Mońka