Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (124) Data wydania: 24.03.09

Zmiana warty

Radni Lysek przyjęli rezygnację dotychczasowego przewodniczącego Kaziemierza Pytlika. Nowym przewodniczącym rady wybrany został  radny z Raszczyc Krystian Widenka z klubu Ruchu Autonomii Ślaska.
Przypomnijmy, że za odwołaniem przewodniczącego wnioskował klub radnych ze stowarzyszenia Sumina. Według opozycji, przewodniczący Pytlik zataił przed radą pismo z prokuratury, jakie wpłynęło do biura rady o toczącym się postępowaniu przeciwko przewodniczącemu (14 października podczas kontroli drogówki w Szczerbicach radny Pytlik wydmuchał ponad pół promila alkoholu. Po dwóch głosowaniach, których rada nie przyjęła, Pytlik sam zapowiedział rezygnację na sesji, która miała się odbyć 16 marca.
 
Pytlik: nie jestem przestępcą
 
Po ustąpieniu radny Pytlik złożył oświadczenie, zwracając się do zebranych radnych. – Chciałbym przeprosić wszystkich tych, których w jakiś sposób uraziłem swoim postępowaniem czy tym co robiłem, co mówiłem. Jest mi trochę przykro może z tego powodu, że jest grupa ludzi, która nie wzięła nic pod uwagę, medialnie zrobiła ze mnie przestępcę, za którego się nie poczuwam, ja nic takiego nie zrobiłem – zarzucał opozycji Pytlik. Odpowiedź opozycji była natychmiastowa. – Panie przewodniczący, pan przez ostatni czas pokazał w jaki sposób można ludzi oczerniać, pomawiać, obwiniać, nie widząc winy po swojej stronie. Zdążył pan tę radę skompromitować, i gdyby nie nasza interwencja, dzisiejszej chwili by chyba nie było – ripostował radny Adam Wawoczny.
 
Wyciszenie gminy
 
Nowym przewodniczącym rady wybrany został  radny z Raszczyc Krystian Widenka z klubu Ruchu Autonomii Ślaska. – Dziękuję lewej i prawej stronie, że zagłosowały za mną. Chcę postawić przed sobą zadanie przede wszystkim wyciszenia tego szumu medialnego, jaki ostatnimi czasy dotyczył naszej gminy. Kilka miesięcy wyciszyć sprawę naszej gminy, a później czeka już nas normalna harówa. Myślę, że odchodzący przewodniczący Pytlik będzie służył pomocą, merytoryczną pomocą – zapowiadał Widenka. Na najbliższej sesji rada Lysek będzie podejmować uchwałę w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium wójtowi za rok 2008.
 
Czy straci mandat?
 
Rezygnacja z funkcji przewodniczącego to nie koniec kłopotów radnego Pytlika. 23 marca, kiedy oddajemy już naszą gazetę do drukarni, w wydziale grodzkim Sądu Rejonowego w Rybniku ma odbyć się kolejna rozprawa byłego szefa rady, na której prawdopodobnie zapadnie wyrok. Jeśli będzie on niekorzystny dla radnego, ten według obowiązującego prawa utraci swój mandat. Po głosowaniu, Pytlikowi podziękowania... i kwiaty złożył sam wójt Grzegorz Gryt: – Dziękuję panu za pracę, jaką włożył pan w rozwój tej gminy. Wiele osób, które niewłaściwie oceniły twą pracę nie wiedzą ile tak naprawdę zrobiłeś dla tej gminy. Wiem doskonale, że jako przewodniczący musiałeś podejmować trudne decyzje, które jednak w późniejszym terminie okazywały się trafne dla naszej gminy. Przyjmij te kwiaty za wyraz wdzięczności – mówił wójt Gryt.
 
Łukasz Żyła