Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (120) Data wydania: 24.02.09

Pokochać matematykę

Gimnazjaliści z Boguszowic będą zgłębiać tajniki nauk ścisłych.
Rybnickie szkoły coraz lepiej wykorzystują możliwości, jakie stwarza udział w najróżniejszych programach edukacyjnych. W boguszowickim Gimnazjum nr 5 ruszył projekt „Aktywny w szkole – aktywny w życiu”.
 
– Zmniejsza się liczba uczniów zainteresowanych nauką przedmiotów ścisłych. Wyniki z  egzaminów gimnazjalnych z części matematyczno-przyrodniczej są słabsze, niż z części humanistycznej. Być może naszym uczniom brakuje motywacji do nauki matematyki, czy fizyki. Dlaczego więc nie skorzystać z projektu, który może to zmienić? – mówi Krystyna Florek, dyrektor Gimnazjum nr 5 im. Władysława Webera.  Projekt „Aktywny w szkole – aktywny w życiu” jest realizowany przez Uniwersytet Śląski w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Dzięki niemu grupa czterdziestu gimnazjalistów z Boguszowic będzie miała szansę poszerzyć swoją wiedzę matematyczną, naukowo-techniczną, informatyczną, a także na temat przedsiębiorczości. Uczniowie będą uczestniczyć w warsztatach, szkoleniach, festiwalach nauki, obozach i wycieczkach naukowych. Stworzą też Koła Naukowe Młodych. – Koła będą miały specjalne fundusze na swoją działalność, dostaniemy pomoce dydaktyczne, będziemy też mogli liczyć na wsparcie uniwersyteckich wykładowców – cieszy się dyrektor „piątki”. Projekt jest przewidziany na trzy lata. Na razie trwają szkolenia nauczycieli. Trójka pedagogów z Boguszowic uczestniczy w warsztatach, by w przyszłości poprowadzić podobne zajęcia z: matematyki, informatyki, czy przedsiębiorczości w  szkole. Przygotowania potrwają do końca roku szkolnego. Z oferty dodatkowych zajęć skorzystają dopiero ci uczniowie, którzy we wrześniu rozpoczną naukę w gimnazjum. – Chodzi o to, żeby przez cały okres nauki, aż do ukończenia szkoły, mogli też uczestniczyć w projekcie – tłumaczy Florek. W programie przewidziano także cykl korepetycji z przedmiotów ścisłych dla uczniów, którzy z wybranej czterdziestki będą mieli największe trudności z przyswojeniem wiedzy. W projekcie „Aktywny w szkole – aktywny w życiu” weźmie też udział inna rybnicka szkoła – Gimnazjum nr 6.  W sumie będzie w nim uczestniczyło ponad 3000 osób z gimnazjów, zlokalizowanych na terenie województw: śląskiego, małopolskiego, opolskiego i łódzkiego.
 
„Aktywny w szkole – aktywny w życiu” to nie jedyny projekt, w którym uczestniczy Gimnazjum nr 5. Już od marca czternastka uczniów będzie odkrywać uroki studiowania fizyki. Mowa o projekcie: „Odkrywać nieznane, tworzyć nowe – program rozwijania zainteresowań fizyką”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz przez budżet państwa w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. – Chodzi o zainteresowanie ich fizyką. Będą więc uczyć się poprzez zabawę. Będziemy spotykać się trzy razy w tygodniu na dodatkowych zajęciach. Pierwszą godzinę spędzimy w pracowni informatycznej, by za pośrednictwem platformy Moodle zdobyć podstawy teoretyczne, a kolejne dwie będą wykorzystywane na przeprowadzanie doświadczeń – opowiada Monika Klim, nauczycielka fizyki. Uczniowie będą stosowali materiały z najbliższego otoczenia, produkty, które używamy w codziennym życiu. Poza tym projekt jest skierowany do szkół z mniejszych miejscowości, które nie dysponują super wyposażonymi pracowniami, a ich uczniowie nie mają możliwości uczestniczenia w warsztatach, odbywających się na przykład w laboratoriach wyższych uczelni – mówi Klim. Taką szansę będą mieli uczestnicy projektu, będzie realizowany przez trzy lata w trzech turach. Weźmie w nim udział 160 szkół z całej Polski. Na podstawie wewnętrznego konkursu, przeprowadzonego na platformie projektu, czterdziestu uczniów – najlepszych w każdym regionie, będzie uczestniczyło w pięciodniowych warsztatach fizycznych w CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych) w Genewie.
 
Beata Mońka