Biblioteki czekają na wsparcie
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Instytutem Książki przeprowadzi akcję uzdrawiania wiejskich bibliotek.
Program Biblioteka + został przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wiosną 2008 roku, realizację projektu powierzono Instytutowi Książki. Biblioteka + ma być programem wieloletnim, zaś w zamierzeniu jego efektem ma być radykalna poprawa stanu polskich bibliotek publicznych ze szczególnym uwzględnieniem bibliotek gminnych i wiejskich. Jak przyznają twórcy programu, jego celem ma być przekształcenie bibliotek w nowoczesne centra dostępu do wiedzy, kultury i informacji oraz ośrodki życia społecznego.
Filie w stanie tragicznym
– Tym, co nam doskwiera najbardziej, to brak połączenia z internetem. W okolicy nie ma żadnego domu kultury, dzieci i młodzież często przychodzą tutaj zabijać nudę. Udało się nam pożyczyć od lokalnego koła gospodyń wiejskich skaner i drukarkę. Czasami przynoszę swój prywatny laptop i drukujemy jakieś kolorowanki dla dzieci. Staramy się też organizować czas dzieciom. Robiliśmy tutaj nawet andrzejki – opowiada Beata Nowak, bibliotekarka z Pstrążnej. Również środki finansowe z gmin przyznawane bibliotekom są z roku na rok coraz mniejsze. W zeszłym roku filie w Lyskach dostały po 5 tys. zł, ilość wypożyczonych książek to 11 tys. W samej bibliotece w Pstrążnej jest zarejestrowanych 400 czytelników. – Zdajemy sobie sprawę, że to mało, że z filii bibliotek korzysta wielu uczniów i studentów, dlatego mamy nadzieję na wsparcie z ministerstwa – wyjaśnia Aurelia Oklesińska, dyrektor gminnej biblioteki w Lyskach.
Brakuje wszystkiego
Gminne biblioteki prezentują się okazale, lecz już ich filie są w stanie katastrofalnym. Gdyby nie poświęcenie bibliotekarek, które własnymi siłami próbują dbać o rozwój bibliotek, ich stan byłby jeszcze gorszy. A to właśnie w małych miejscowościach takich, jak Pstrążna, gdzie nie ma żadnego centrum kultury, lokalna biblioteka, jak zauważyli twórcy programu Biblioteka +, staje się ośrodkiem życia społecznego. – Wnioski będziemy zbierać do jesieni tego roku, zaś sam program ruszy na początku 2010. Natomiast jeśli chodzi o podłączenie internetu, to już są prowadzone rozmowy między ministerstwami. Z inicjatywy Instytutu Książki i Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego działania na rzecz podłączenia bibliotek nieobjętych dotychczas dostępem do szerokopasmowego internetu prowadzą Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i Urząd Komunikacji Elektronicznej, podległy Ministerstwu Infrastruktury. Proces podłączania bibliotek będzie finansowany ze środków publicznych – mówi Piotr Kieżun z Instytutu Książki.
Program byłby zbawienny
Jednym z najbardziej palących problemów bibliotek gminnych w Polsce (zwłaszcza bibliotek wiejskich) jest stan budynków i pomieszczeń bibliotek. Program Biblioteka + zakłada wsparcie finansowe modernizacji budynków i pomieszczeń bibliotek oraz budowy nowych budynków bibliotecznych. Minister kultury ma zamiar uruchomić specjalny wieloletni program rządowy, wspierający inwestycje w infrastrukturę bibliotek. Minister zlecił Instytutowi Książki przygotowanie dokumentacji koniecznej do uruchomienia takiego programu od roku 2010. – Jakakolwiek pomoc dla nas byłaby zbawienna. W tej chwili brakuje nam wszystkiego, miejsca, komputerów, książek. Cóż, fundusze jakie są, takie są, ale niewątpliwie program Instytutu Książki postawiłby nas na nogi – przyznaje bibliotekarka z Pstrążnej.
Łukasz Żyła