Jak ugryźć 10 milionów?
Fundacja Elektrowni „Rybnik” rozpoczyna cykl szkoleń.
Skąd wziąć pieniądze na pomysły młodych ludzi? Co to jest projekt, jak go napisać i jak nim dobrze zarządzać? Szkolenia pozwolą znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań.
Pierwsze dwa ze szkoleń są organizowane z myślą o młodych ludziach w wieku od 13 do 30 lat, liderach młodzieżowych, osobach pracujących z młodzieżą, nauczycielach, jak i wszystkich tych, którzy są zainteresowani realizacją projektu w ramach Programu „Młodzież w działaniu”. – Program ten został stworzony przez Komisję Europejską, aby finansować pomysły młodych ludzi z zakresu edukacji pozaformalnej. Z jego środków organizowane są wymiany międzynarodowe, wolontariaty, szkolenia, seminaria oraz lokalne inicjatywy – tłumaczy Alicja Powroźnik, trenerka. Dodaje, że program „Młodzież w działaniu” to także ważne narzędzie dla organizacji młodzieżowych i grup nieformalnych, które oprócz zdobycia środków finansowych, umożliwia wymianę dobrych praktyk z innymi podobnymi organizacjami. W zależności od akcji programu można zyskać wsparcie w wysokości od 6 do 50 tysięcy euro. Dzięki środkom zyskanym z programu „Młodzież w działaniu” w Rybniku w 2006 r. był realizowany projekt „Globalna troska”, czyli Dzień Kultury Afrykańskiej, Dzień Kultury Brazylijskiej oraz Dzień Kultury Indian. Celem projektu było uwrażliwienie odbiorców na wszelkie odmienności kulturowe, walka z rasizmem i ksenofobią. Projekt zrealizowała nieformalna grupa młodzieżowa „Animacje” pod patronatem Fundacji Elektrowni „Rybnik”. Z kolei nieformalna Grupa Twórczych Poszukiwań, którą stworzyli członkowie Teatru Tańca Navras w Rybniku, Teatr Tetraedr w Raciborzu i Studio Teatr Wojeteth w Chorzowie zdobyli fundusze na projekt Małe Laboratorium Ekspresji Twórczej. Drugie z zaplanowanych szkoleń będzie poświęcone edukacji pozaformalnej, a trzecie zarządzaniu projektami nieinwestycyjnymi. – Chodzi o tzw. projekty miękkie, czyli zdobywanie funduszy, nie tylko z programu „Młodzież w działaniu” na przedsięwzięcia typu: wystawa, warsztaty, wystawienie spektaklu, druk katalogu, sympozjum – tłumaczy Powroźnik.
Youth Town – szkolenie na temat pozyskiwania środków z Programu „Młodzież w działaniu” (14 –16 listopada), miejsce: Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji „Pod żaglami”. Szkolenie nieodpłatne.
Warsztaty z edukacji pozaformalnej – 21 – 23 listopada (w godz. 17:00– 20:00), miejsce: Fundacja Elektrowni „Rybnik” (Klub Energetyka). Szkolenie nieodpłatne. Nabór trwa do 17 listopada, zgłoszenia: rekrutacjafundacja@gmail.com. Oba szkolenia organizują: Polskie Forum Edukacji Europejskiej (www.pfee.org.pl) oraz Fundacja Elektrowni „Rybnik” (www.fundacja.rybnik.pl). Szkolenie na temat zarządzania projektami nieinwestycyjnymi – 28 listopada (w godz. 15:00– 18:00) – miejsce: Fundacja Elektrowni Rybnik (Klub Energetyka). Koszt: 30 zł od osoby. Nabór trwa do 21 listopada, zgłoszenia: rekrutacjafundacja@gmail.com. Organizator: Fundacja Elektrowni „Rybnik”. Informacje: www.fundacja.rybnik.pl. Kontakt w sprawie szkoleń: Alicja Powroźnik, tel. 668 36 36 69, alicjafundraiser@gmail.com lub Krzysztof Duda, tel. 600 975 694.
(bea)