Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (68) Data wydania: 26.02.08

Kółko się kręci już pięćdziesiąt lat

Wiktor Adamczyk z Radziejowa od około trzydziestu lat działa w popielowskim Kółku Rolniczym.
Do Kółka Rolniczego w Popielowie, w najlepszych czasach jego istnienia, należało aż 240 mieszkańców! Był wśród nich i szesnastoletni Wiktor Adamczyk. – Zachęcił mnie mój dziadek – wspomina. – Od razu zrobiłem wtedy kurs traktorzysty, ale prawo jazdy dostałem dopiero, kiedy ukończyłem 18 lat – dodaje. Od roku jest prezesem kółka, wcześniej, przez cztery lata, był wiceprezesem, a od dwunastu lat działa w zarządzie.
 
Z pewnością niewiele jest takich organizacji czy spółdzielni jak Kółko Rolnicze w Popielowie, które mimo trudności i zmiennych kolei losu, działa nieprzerwanie od pięćdziesięciu lat. To zasługa wielu ludzi, którzy od wielu lat potrafią się porozumieć i pracować dla dobra innych bez względu na to, czy są z Radziejowa czy z Popielowa. Prezes Wiktor Adamczyk wspomina najlepsze lata kółka. – Okres działalności godpodarczej Kółka Rolniczego 1960 –1975 był złotym okresem, aż do chwili utworzenia SKR-u w Rybniku. Nasza działalność gospodarcza została wówczas zawieszona, a cały majątek, wraz ze zgromadzonymi w banku pieniędzmi w kwocie 800 tys. zł, został przekazany na rzecz nowo powstałego SKR-u w Rybniku. Na koniec działalności gospodarczej w 1975 roku nasze kółko dysponowało 7 ciągnikami, 7 przyczepami, miało także 3 maszyny omłotowe, bronę talerzową, 2 glebogryzarki i 2 snopowiązałki – wymienia Wiktor Adamczyk. Cały sprzęt został przekazany SKR-owi w Rybniku. 13 sierpnia 1983 roku, na mocy postanowienia sądu, do rejestru Kółek Rolniczych wpisano: „Kółko Rolnicze w Popielowie nie prowadzi działalności gospodarczej”.
 
A jednak wcale nie oznaczało to końca kółka, wręcz przeciwnie. Bez maszyn i bez pieniędzy nowy zarząd postanowił dalej działać na rzecz Kółka Rolniczego w Popielowie. W 1988 roku, w dowód uznania, powierzono mu organizację dożynek miejskich w Popielowie. W 1990 roku rybnicki SKR zbankrutował i został zlikwidowany. Maszyny zostały podzielone i sprzedane wśród udziałowców. – Likwidator sprzedał przydzielone nam trzy maszyny, a pieniądze przelewem ulokowane zostały w Banku Spółdzielczym w Rybniku – wspomina Wiktor Adamczyk.
 
Z Kółkiem Rolniczym w Popielowie związanych jest wielu ludzi, którym, mimo przeciwności i zmiennych kolei losu, nie zabrakło chęci do pracy społecznej. Obecnie kółko zarejstrowane jest jako stowarzyszenie. Działa w nim 59 członków.– Organizujemy dożynki dzielnicowe, wycieczki krajoznawcze, szkoleniowe i szkolenia – wylicza prezes Adamczyk. – Działamy wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich. Co roku jeździmy też do Śmiłowic na otwarte dni Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Pomagamy również rolnikom przy wypisywaniu wniosków o środki unijne – dodaje. Z Kółkiem Rolniczym w Popielowie związanych jest wielu ludzi. Z pewnością nie sposób wymienić wszystkich, którzy pracowali na rzecz tej organizacji. Przypomnijmy kolejnych prezesów od jej założenia. Byli to: Emil Cichy, Adam Matuła, Alojzy Kuśka, Wojciech Trybuś, Stanisław Pękała, Augustyn Woźnica, Norbert Bugiel, Jerzy Wałach. – Wszyscy oni odeszli już, ale pozostali w naszej pamięci – dodaje refleksyjnie Wiktor Adamczyk.
 
Złote lata rolników
W maju ubiegłego roku Kółko Rolnicze w Popielowie obchodzilo jubielusz pięćdziesięciu lat istnienia. A wszystko zaczęło się z inicjatywy grupki rolników, do kórej przyłączyło się wielu mieszkańców. W najlepszych latach kółko liczyło 240 członków! Prezesem pierwszego zarządu był Emil Cichy, a jego zastępcą Adam Matuła. Funkcję sekretarza pełnił wówczas Gerard Kuczera, skarbnika – Herbert Miller. Członkami pierwszego zarządu zostali: Karol Mandrela, Paweł Przybyła, Feliks Moczała i Wiktor Gajda. Początkowo należący do kółka sprzęt rolniczy przechowywano na prywatnym podwórku Pawła Millera z Popielowa. Z roku na rok sprzętu przybywało. Za usługi rolne i transportowe do kasy Kółka Rolniczego wpływały złotówki, za które wybudowany został garaż – wiata Wimera przy ulicy Staffa. Kółko nie zapominało także o życiu kulturalnym i szkoleniach. Organizowało wycieczki do wzorowych gospodarstw rolnych, a szkolenia odbywały się pod okiem instruktorów rolnych.
 
(izis)