Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (68) Data wydania: 26.02.08

Z wielką miłością o Śląsku i po śląsku

Pod patronatem „Tygodnika Rybnickiego”, „Śląskie Walentynki” w Domu Kultury Chwałowice.
– Moja miłość do Śląska, którego łacińska nazwa Silesia jest rodzaju żeńskiego, przypomina namiętność do kobiety – mówił dr Zbigniew Kadłubek, autor książki „Myśleć Śląsk”.
 
Spotkanie autorskie, które poprowadził Mateusz Strużek, szef Koła Literackiego Domu Kultury w Chwałowicach, było jednym z punktów programu „Śląskich Walentynek”.
 
Ich uczestnicy obejrzeli również dwa odcinki serii „Górnośląskie odkrywanie świata”. Pierwszy z nich był poświęcony historycznym granicom regionu, a przewodnikiem był Wojciech Czech, były wojewoda. Drugi z filmów opowiadał o językach, a na temat gwary wypowiadał się prof. Jan Miodek. Granice i śląska mowa były jednymi z tematów, które poruszono w trakcie rozmowy o książce „Myśleć Śląsk”. Jej autor podkreślał, że ani granice, ani narodowe języki nie były nigdy czymś najważniejszym dla Ślązaków. – Śląsk był i jest miejscem spotkania i różnorodności. Wszyscy ludzie, czy to polskiego, czeskiego, czy niemieckiego pochodzenia, którzy trafiali tutaj w ciągu ostatnich 300 lat, stawali się Ślązakami – podkreślał dr Kadłubek. Było to możliwe dzięki filozofii myślenia przypominającej czeskie podejście: brania za swoje, tego co przychodzi. – O Czechach mawia się, że „salutują” wszystkim armiom. Moim zdaniem w tym tkwi duża moc. I Ślązacy wiedzą, że nie zawsze trzeba po ułańsku machać szabelką – mówił autor.
 
Wspominając dzieje regionu, uczestnicy wywołali temat powstań śląskich. – Dla mnie osobiście to była hańba. Ślązacy nie powinni byli stawać przeciwko Ślązakom – stwierdził Kadłubek. Jego słowa wywołały oburzenie kilku uczestników spotkania, w szczególności Jerzego Frelicha. – Tymi słowami godzi pan w pamięć naszych dziadków, którzy przelewali krew za tą ziemię – stwierdził były prezydent Rybnika. Emocje udało się nieco wyciszyć, gdy zmieniono temat rozważań na gwarę. – Jak nasza godka ma istnieć, skoro nasze wnuki nie godajom? – padło pytanie z sali. – Musimy skodyfikować śląską mowę tak, jak uczynili to ze swoją Kaszubi. Poza tym dobrze było, że to zaczęły powstawać rozprawy literacki czy filozoficzne nie tylko o Śląsku, ale po śląsku – zauważył dr Kadłubek, który przymierza się do wydania tekstów pisanych gwarą. Autor ma nadzieję, że te prace, jak i jego książka przyczynią się również do zmiany myślenia o regionie, by „Śląskość” nie kojarzyła się jedynie z plebejskością. Tym bardziej, że jest to miejsce o niewykorzystanym potencjale. – Wierzę, że Śląsk ma duży potencjał i wciąż mogą się tu dziać wielkie rzeczy. Ten region ma wszystko. Brakuje mu tylko wzniosłości – podsumował publicysta. Ponieważ „śląskie” tematy wzbudziły zainteresowanie, dyrektor DK Chwałowice zapowiedział kolejne podobne, spotkania.
 
Beata Mońka