Na dachu świata
Galeria sztuki RCK proponuje wyprawę w najwyższe góry świata. Pretekstem będzie wystawa i pokazy slajdów.
20 lat temu wyruszyli w Himalaje, by zobaczyć najwyższe góry świata. Nie przypuszczali, że równie ważne okażą się dla nich spotkania z mieszkańcami himalajskich dolin.
Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie, dla których pasja podróżowania stała się sposobem na życie, zaprezentują w RCK wystawę zdjęć. Będą też pokazy slajdów.
„Mieszkańcy himalajskich dolin” to tytuł ekspozycji pokazującej różnorodność etniczną Himalajów, w których naturalnymi granicami są pasma górskie, a także portrety mieszkańców oraz sceny z ich życia codziennego. Jak przyznają podróżnicy, bohaterowie ich zdjęć żyją w bardzo trudnych warunkach, mają silne poczucie odrębności plemiennej i są przywiązani do tradycji. Zachowują jednak pogodę ducha i są bardzo religijni. W zależności od regionu wyznają buddyzm, hinduizm lub islam. Pełne kolorytu święta religijne są dla nich oderwaniem od trudów codzienności. Pogoda ducha, bezpośredniość i gościnność mieszkańców Himalajów były tym, co szczególnie zafascynowało Katarzynę i Andrzeja Mazurkiewiczów. Był to ważny powód kolejnych wypraw w najwyższe góry świata. Drugim była różnorodność krajobrazów i niezwykła mozaika grup etnicznych. Wernisaż wystawy zdjęć ich autorstwa, przygotowanej wspólnie z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, odbędzie się w Rybnickim Centrum Kultury 4 marca. Początek o 18.00. Wstęp wolny. Tuż po wernisażu będzie można obejrzeć pokaz slajdów zatytułowany „Od źródeł Gangesu do Kangczendzongi”. Z lodowców spływających spod szczytów Himalajów Garhwalu bierze początek Ganges, święta rzeka wyznawców hinduizmu. Prezentacja będzie wędrówką do jej źródeł szlakami pielgrzymów.Także tego samego dnia, 4 marca o 11.00 odbędzie się pokaz „Nepal – podniebna kraina Himalajów”. „Nie trzeba brać udziału w ekspedycji wysokogórskiej, żeby zobaczyć niemal jak na wyciągnięcie ręki najwyższą górę świata – Mount Everest czy inne ośmiotysięczniki.
Zanim wyruszymy w góry, zwiedzimy królewskie miasta doliny Kathmandu” – wyjaśniają autorzy, którzy zapraszają także na dwa kolejne spotkania: 13 i 27 marca o 18.00. Pierwszy z pokazów nosi tytuł:„Tybetańskie pogranicze Indii”. W północno–zachodnim zakątku indyjskich Himalajów leżą dawna buddyjskie królestwa i księstwa: Ladakh, Zanskar, Rupszu, Spiti, Kinnaur. Magię tego miejsca tworzą wspaniałe krajobrazy, malownicze wioski i ich mieszkańcy. Cykl spotkań zakończy „Zanskar – szlakiem himalajskich karawan”. Podróżnicy zaprezentują stare karawanowe szlaki prowadzące do leżącego w Himalajach dawnego królestwa Zanskar. Opowiedzą też o górach, wędrówce lodowym szlakiem, tybetańskiej herbacie i o ludziach, którzy nas nią częstowali.
Każdy z pokazów będzie trwał 75–80 minut. Bilet wstępu na jeden kosztuje 5 zł.
(bea)