Fotografie starych hal fabrycznych i kopalń
Stare hale fabryczne, pokopalniane budynki, wiadukty – to tylko kilka przykładów obiektów, jakie ulegają zniszczeniu. Takich miejsc jest tysiące w Polsce. Wiele z nich to znikające ślady infrastruktury przemysłowej, która zdaniem organizatorów konkursu, może być niezwykle inspirująca.
– W tamtym roku byliśmy w Katowicach na konkursie o podobnej tematyce. Parę osób pokazało naprawdę ciekawe prace – wspomina Izabela Nietrzpiel z grupy Flash, koordynatorka chwałowickiego konkursu. Ma on nie tylko pokazać piękno tych znikających i z pozoru mało atrakcyjnych punktów architektury, czy infrastruktury. – Chcemy też stworzyć archiwum tych miejsc – tłumaczy koordynatorka. – Dlatego liczymy na prace nie tylko ze Śląska, ale i z Łodzi, Poznania, Gdańska. Z całej Polski.
W konkursie noszącym nazwę „Foto-Pein” mogą wziąć udział zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Uczestnictwo w nim jest bezpłatne. Architektura, budowle oraz inne obiekty przemysłowe – to jedna z kategorii. Druga to maszyny oraz infrastruktura przemysłowa taka jak linie kolejowe, torowiska, tunele, wiadukty itp. Autorzy mogą zgłosić najwyżej dwie fotografie w każdej z kategorii.
Zdjęcia należy nadsyłać w formie odbitki na papierze oraz pliku cyfrowego. Prace mogą być poddane komputerowej obróbce. Uczestnicy muszą także wypełnić formularz zgłoszeniowy. Termin upływa 31 sierpnia.
We wrześniu zbierze się konkursowe jury, w który zasiądzie m.in. Jiří Siostrzonek z Instytutu Twórczej Fotografii UŚ w Opawie.
Ogłoszeniu wyników, co nastąpi na przełomie października i listopada, będzie towarzyszyła wystawa. Najlepsze prace znajdą się również w konkursowym katalogu. Pula nagród wynosi 3 tysiące złotych. Zgłoszenia należy przesyłać na adres Domu Kultury w Chwałowicach.
Beata Mońka