Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (39) Data wydania: 07.08.07

„Ignacy” będzie miał teraz piękne widoki na Beskidy

Jesienią ma zostać otwarty punkt widokowy na zabytkowej wieży ciśnień w Niewiadomiu.

W zabytkowej kopalni „Ignacy” dobiega końca adaptacja wieży ciśnień. Byliśmy tam akurat w tym momencie, kiedy demontowano już część rusztowania.

Od kilku lat  grupa pasjonatów, członków Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni „Ignacy” stara się, by ocalić to niezwykłe miejsce. Udało im się przekonać wiele osób, że warto tutaj inwestować pieniądze, czas i energię. „Ignacy” od niemal roku znajduje się na trasie Szlaku Zabytków Techniki, ale już wcześniej chętnie zaglądali tu turyści, nawet z zagranicy. Być może już niedługo Niewiadom będzie odwiedzało jeszcze więcej wycieczek. Dobiegają bowiem końca prace przy adaptacji pokopalnianej wieży ciśnień na punkt widokowy.

Dudek z kopalnią w tle

Stara kopalnia może się poszczycić prawdziwym skarbem. Są nim dwie maszyny parowe znajdujące się w szybach: Kościuszko i Głowacki. Choć pochodzą z początku XX wieku, wciąż są sprawne. „Ignacego” równie chętnie co turyści odwiedzają twórcy, którzy uczestniczą na przykład w plenerach fotograficznych. Teren kopalni wielokrotnie służył jako tło sesji zdjęciowych. – Ostatnio robił u nas sesję piłkarz Jerzy Dudek – przypomina Alojzy Szwachuła, szef Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni „Ignacy”.

Stuletnie cegły

Pracownicy firmy Er– Bud, która jest wykonawcą robót, rozpoczęli  demontowanie rusztowań. Inwestycja ruszyła w listopadzie ubiegłego roku. Pierwszym zadaniem do wykonania były prace izolacyjne. Potem odnowiono elewacje: zewnętrzną i wewnętrzną, trzeba też było wymienić i uzupełnić część cegieł, z których jest zbudowany trzon wieży.  – Do renowacji wieży były używane około stuletnie cegły, pochodzące z rozbiórek  innych budynków na terenie Rybnika – zaznacza Adam Marszołek, kierownik budowy. Podkreśla, że trzeba dołożyć wszelkiej staranności przy remoncie obiektów  podlegających ochronie konserwatora zabytków, a do takich własnie należy wieża ciśnień w Niewiadomiu.
Schodami w górę, schodami w dół

Ponieważ wieża będzie teraz pełnić inną funkcję, ze środka usunięto niepotrzebne elementy,  a wstawiono kręcone schody. Ceglany trzon mierzy około 40 metrów, a cała wieża o kilkanaście więcej. Ile trzeba będzie pokonać schodów, by dostać się na górę? Na razie jeszcze nikt tego nie policzył.  – Ale są podesty wewnętrzne. Jak będzie ktoś wchodził do góry, to będzie mógł sobie odpocząć – pociesza Adam Marszołek.

Stąd widać Beskidy

Jednorazowo obiekt pomieści piętnaście osób. – Wczoraj byłem u góry. Pięknie było widać, nawet Beskid Śląski, Czechy, choć pogoda była średnia – zdradził nam Alojzy Szwachuła, który ma nadzieję, że turyści będą mogli korzystać z nowej atrakcji już jesienią. Przeprowadzenie wartej ponad 1,2 mln zł  adaptacji wieży ciśnień nie byłoby możliwe bez unijnego wsparcia. Ponad połowa kwoty pochodzi ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, prawie 80 tysięcy dołożył budżet państwa, a niecałe 465 tysięcy – miasto. Pytany zaś o dalsze plany, szef stowarzyszenia odpowiada krótko:– Pomału do przodu. 

Beata Mońka