Europejskie pieniądze
Rybnik jest w czołówce miast jeśli chodzi o pozyskiwanie europejskich funduszy. W odrestaurowanym budynku będą realizowane m.in. największe unijne projekty.
Regionalne centrum zarządzania projektami unijnymi to robocza nazwa wspomnianego projektu. Kamienica przy ulicy Zamkowej 5 została gruntowanie przebudowana i już wkrótce zostanie udostępniona mieszkańcom Rybnika. Jest to część budynku Urzędu Miasta.
– Idea jest taka, aby w jednym miejscu znalazły swą siedzibę te jednostki urzędu miasta, które realizują duże zadania dofinansowywane z programów europejskich. Z uwagi na to, że Rybnik jest w ścisłej czołówce miast, jeśli chodzi o skuteczność w wykorzystywaniu unijnych dotacji, zastanawialiśmy się, czy do realizacji zadań „europejskich” powołać oddzielną jednostkę czy też zadania te realizować w ramach poszczególnych wydziałów. Wybraliśmy to drugie rozwiązanie, bo jest tańsze, a poza tym w poszczególnych wydziałach są pracownicy, którzy współpracowali przy pozyskaniu funduszy i teraz odpowiadać będą za ich skuteczne wykorzystanie – tłumaczy Adam Fudali.
Do nowego budynku zostanie przeniesiony również wydział edukacji. Być może do jego starej siedziby wprowadzą się wkrótce lekarze z przychodni przy ul. Hallera. Lekarze nie chcą tego miejsca, bo pomieszczenia musieliby przystosować na własny koszt. Nie ma również wystarczającej liczby miejsc parkingowych.
– Zarządcą budynku jest Kuratorium Oświaty w Katowicach i to kurator zdecyduje o dalszym przeznaczeniu tego budynku. Ja, zgodnie z zapowiedzią, zwrócę się do niego z propozycją wydzierżawienia budynku na potrzeby przychodni – zapowiada prezydent.
W nowym budynku swoją siedzibę będą miały:
– Biuro Realizacji Projektu zajmujące się realizacją największej europejskiej inwestycji w Rybniku – budową kanalizacji sanitarnej. Biuro to w tej chwili pracuje w trudnych warunkach – w jednej salce na poddaszu pracuje kilku pracowników, i to zarówno tych, którzy zajmują się rozliczaniem finansowym inwestycji, jak i nadzorem technicznym. Utrudniona jest obsługa mieszkańca. Dlatego też pracownicy biura zajmą pomieszczenia na parterze remontowanego budynku oraz w piwnicach (archiwum). W centralnej części biura usytuowany zostanie punkt informacji o kanalizacji, służący mieszkańcom informacją i pomocą w kwestiach związanych z budową kanalizacji. – Wydział Edukacji, w ramach którego powstał Referat Projektów Edukacyjnych. Zajmuje się on m.in. realizacją projektu „Równy start w przyszłość – wyrównywanie szans edukacyjnych w Rybniku”. Programem tym objętych jest około 17 tysięcy uczniów z 51 rybnickich placówek oświatowych, zaś w cały program zaangażowanych jest blisko 1000 nauczycieli. Ponadto komórka ta koordynuje sprawy związane z wypłatą stypendiów dla uczniów i studentów oraz monitorowaniem dostępnych dla edukacji środków pomocowych. – Wydział Informatyki – do budynku przeniosą się pracownicy tego wydziału sprawujący nadzór merytoryczny w zakresie rozwiązań informatycznych zastosowanych w projektach związanych z Rybnickim Systemem Informacji Przestrzennej, Elektroniczną Kartą Miejską, a docelowo być może z drugim etapem monitoringu miasta czy siecią szerokopasmową.
Adrian Czarnota