W skrócie - Powiat rybnicki
Kupujcie czujki
Malutka czujka przeciwpożarowa umieszczona na suficie zajmuje niewiele miejsca, a może uratować nasze życie. – Niemal wszystkie pożary, w których giną ludzie, to pożary mieszkań. Dlatego warto zamontować w domu czujkę, która w porę ostrzeże nas przed unoszącym się w powietrzu dymem – mówi kapitan Bogusław Łabędzki, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku. Czujka nie jest droga, kosztuje 60–70 złotych. Można ją samemu zainstalować. – W odróżnieniu od czujek starej generacji, które zawierały materiały radioaktywne, te nowe są stuprocentowo bezpieczne dla ludzi, są to bowiem czujki optyczne i nie zawierają szkodliwych substancji – dodaje Bogusław Łabędzki. Czujki należy instalować w pomieszczeniach, gdzie występuje większe zagrożenie, a więc np. w kuchni i w kotłowni. Można je też umieścić w pokoju, w którym przechowywane są cenne przedmioty. – W normalnym mieszkaniu dla dobrego zabezpieczenia przeciwpożarowego wystarczą dwie lub trzy czujki. Można je kupić w hurtowniach oraz w sklepach ze sprzętem elektrycznym – mówi Bogusław Łabędzki. (moj)
Rzecznik konsumentów
Rzceznik praw konsumentów w Rybniku służy radą i pomocą od poniedziałku do środy, w godzinach od 8.00 - 15.00, a także, po telefonicznym uzgodnieniu, w czwartek, w godzinach od 15.00- 17.30. Biuro rzecznika praw konsumentów mieści się w budynku Starostwa Powiatowego, przy ul. 3 Maja 31, w pokoju 207. Kontakt telefoniczny: (032) 422 83 00 w.35, mail: rzecznik.@starostwo.rybnik.pl. (r)
Kino–bilet
Kto nie wie, jak się posługiwać e–kartą, może zobaczyć film instruktażowy. Na stronie www.ekarta.rybnik.eu obejrzeć można film informacyjno–instruktażowy i prezentację multimedialną na temat rybnickiej Elektronicznej Karty Miejskiej. Film poświęcony e–karcie oglądać można także w programie lokalnym Śląskiej Telewizji Kablowej na terenie Rybnika. Prezentację obejrzeć można na stronie internetowej miasta oraz na monitorze komputera w budynku kas biletowych na placu Wolności, gdzie wyświetlana jest w godzinach pracy punktu. Obydwie formy opisujące sposób korzystania z e–karty są uzupełnieniem materiałów informacyjnych oferowanych od ubiegłego roku pasażerom rybnickiej komunikacji miejskiej. (r)
Zaprosili nas
Grupa AA „Odrodzenie” zaprosiła nas na miting otwarty z okazji dwudziestej rocznicy powstania grupy. Uroczyste spotkanie odbędzie się 27 stycznia, o godzinie 19, w Sali Papieskiej przy ul. Wieniawskiego 7 w Rybniku (przy kościele Misjonarzy). W programie obchodów rocznicy są także warsztaty zatutułowane „Jedność w różnorodności”, o godz. 17.30 tego samego dnia odprawiona zostanie także msza.
Klub Inteligencji Katolickiej w Rybniku zaprasza na Modlitewny Marsz Pamięci w formie Drogi Krzyżowej dla uczczenia tych, którzy oddali swoje życie w Marszu Śmierci, w styczniu 1945 roku. Odbędzie się on 28 stycznia. Pochód wyruszy z kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej o godz. 14.30, potem przejdzie przez cmentarz pod pomniki za stadionem przy ul. Gliwickiej i nad Rudą, a stamtąd, po złożeniu kwiatów pod pomnikiem, uda się do kościoła pw. św. Katarzyny w Wielopolu. Tam o godz. 16.30 odbędzie się msza św. Organizatorzy zapraszają do udziału mieszkańców, harcerzy, młodzież, ich wychowawców, przedstawicieli władz oraz kombatantów. (izis)
Umowa podpisana
Wiosną ruszy budowa kanalizacji sanitarnej w kolejnych dzielnicach Rybnika: Meksyku, Rybnickiej Kuźni i Ochojcu. 17 stycznia umowę na realizację projektu podpisał prezydent Rybnika Adam Fudali i Alojzy Malczak – pełnomocnik i członek zarządu firmy Budimex–Dromex S.A., która wygrała przetarg. Umowa opiewa na kwotę ponad dwunastu milionów złotych. W ramach kontraktu powstanie 38 km kanalizacji sanitarnej. (acz)