Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (11) Data wydania: 23.01.07

Wyprawa po worek

Od stycznia za każdy worek trzeba zapłacić złotówkę i odebrać je na ulicy Jankowickiej w Rybniku.

Zmiana przepisów dotyczących gospodarowania odpadami, sprawia mieszkańcom wiele kłopotów.

Do niedawna z gospodarstwa domowego można było pozbyć się plastiku, szkła i metali bez żadnych opłat. Wystarczyło tylko je posegregować do odpowiednich worków i wystawić raz w miesiącu za bramę. Firma prowadząca zbiórkę wyposażała właścicieli w specjalne worki i bezpłatnie odbierała je po napełnieniu. W końcu za zebrane szkło i aluminium można dostać całkiem przyzwoite pieniądze w skupie. To było wystarczającą zapłatą za zbiórkę. Od pierwszego stycznia firma Transgór, która obsługuje ponad osiem tysięcy gospodarstw, wprowadziła znaczące zmiany w zbiórce odpadów. Od stycznia za każdy worek trzeba zapłacić złotówkę i odebrać je na ulicy Jankowickiej w Rybniku.

Benzyna droższa

– Mieszkam w dzielnicy Popielów i dojeżdżanie do centrum miasta po worki będzie dla mnie bardzo kłopotliwe. Mam jeszcze worki z grudnia, które były darmowe, ale za kilka tygodni, gdy się napełnią, czeka mnie wizyta na ulicy Jankowickiej. Przecież spalę więcej benzyny niż te worki są warte. To jakiś absurd – mówi Wacław Mysiura, mieszkaniec rybnickiej dzielnicy.

Całemu zamieszaniu winne są przepisy. – Do niedawna obowiązek gospodarowania surowcami wtórnymi pochodzącymi z gospodarstw, spoczywał na urzędzie miasta. To urząd płacił za worki i nam je dostarczał. Przepisy się jednak niedawno zmieniły i teraz na firmie zbierającej odpady spoczywa obowiązek gospodarowania nimi. My więc płacimy także za worki. W opłacie za worek jest też koszt odebrania śmieci. Myślę, że to uczciwe – wyjaśnia Adam Paszenda z firmy Transgór.

Dla kogo to wygodne?

Jak mówią sami mieszkańcy, nie każdemu będzie chciało się segregować śmieci na nowych zasadach. Z pewnością znajdą się tacy, którzy będą woleli wyrzucić śmieci w lesie lub spalić je podczas zimowych chłodów w piecu. Co więc stoi na przeszkodzie, by pracownicy zabierając śmieci, wydawali za złotówkę nowe worki? – Taka forma płatności byłaby kłopotliwa dla samych zbierających, jak i dla nas. Trudno byłoby takie opłaty weryfikować. Nie bez znaczenia jest też fakt, że gospodarstwo gospodarstwu nierówne. Jedni zapełniają worek w dwa tygodnie, inni zaś w 3 miesiące. Nie możemy wszystkim narzucić jednej, stałej opłaty – mówi Adam Paszenda.

Może będą w sklepach

Firma Transgór prowadzi rozmowy ze sklepami w rybnickich dzielnicach, aby tam była możliwość zakupienia worków na śmieci. Efekt rozmów będzie znany dopiero za kilka tygodni. Póki co, nadal trzeba jeździć po nie na ulicę Jankowicką.

Adrian Czarnota