Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 2 (2) Data wydania: 21.11.06

Przejrzany na wylot

Rozmowa z lek. med. Małgorzatą Komarnicką, kierownikiem Działu Diagnostyki i Terapii raciborskiego szpitala.

– Czy badania rentgenowskie są szkodliwe dla organizmu?
– Nie są obojętne dla człowieka. Wykonujemy je więc wyłącznie na zlecenie lekarza, który stwierdza czy są ku temu wskazania i wyklucza przeciwskazania. Należy także pamiętać, że badania takie kumulują się. U osób młodych, przeprowadzane często, mogą prowadzić do zmian nowotworowych. Jedynie na badania mammograficzne nie jest potrzebne skierowanie i to tylko w grupie wiekowej 50–69 lat. W zasadzie nie powinny być wykonywane badania RTG u kobiet w ciąży (wyjątek stanowi okoliczność wypadku).
– Na waszym oddziale wykonuje się badania z zastosowaniem donaczyniowych środków kontrastowych. Co to takiego kontrast?
– To środek cieniujący, czyli substancja, która po dożylnym podaniu gromadzi się głównie w naczyniach i narządach. Daje to możliwość uwidocznienia lub lepszego zobrazowania narządów w badaniach radiologicznych.
– Czy donaczyniowe podanie kontrastu jest bezpieczne?
– Jest to zabieg o podwyższonym ryzyku. Mogą wystąpić pewne powikłania, takie jak: duszności, wysypka, wstrząs anafilaktyczny, zapaść sercowo–naczyniowa. Możliwość wystąpienia powikłań nie zależy od dawki i może do nich dojść niezależnie od wszystkich środków ostrożności. Dlatego też w czasie badania i pobytu w Zakładzie Rentgenodiagnostyki badani znajdują się pod fachową opieką personelu medycznego, z możliwością natychmiastowego udzielenia niezbędnej pomocy.
– Czy podanie kontrastu jest konieczne?
– Część badań z definicji to badania z użyciem kontrastu: urografia, arterografia, flebografia. W pozostałych o podaniu kontrastu decyduje lekarz radiolog. Zwykle badania tomografii komputerowej mają większą wartość diagnostyczną po użyciu środka cieniującego. Jednak wszystko zależy od celu badania i konkretnej sytuacji klinicznej. Zgodę na wykonanie badania i podanie środka kontrastowego wyraża pacjent lub jego opiekun w formie pisemnej.

Rozmawiała Ewa Halewska


Jak przygotować się do badań diagnostycznych

Jeśli wykonywane będzie USG lub tomografia, na badanie należy zgłosić się na czczo i nie palić wcześniej papierosów, unikać spożywania na dzień wcześniej produktów powodujących powstawanie gazów, w dniu poprzedzającym badanie przyjąć trzy razy dziennie po 2 kapsułki espumisanu (środka eliminującego gazy), a rano w dniu badania dodatkowo 2 kapsułki. Przy USG narządów miednicy, pęcherza moczowego, prostaty, narządu rodnego, płodu – w dniu badania nic nie jeść, natomiast wypić pół litra niegazowanych płynów (na ok. 1–1,5 godz. przed badaniem) i na badanie zgłosić się z pełnym pęcherzem.