ZAWODOWY DEBIUT - Dziennikarstwo i nie tylko
Zastanawialiście się kiedyś, na czym polega praca dziennikarza? Z jakimi zasadami, obowiązkami i ograniczeniami wiąże się ich zawód? Wiele technik i sekretów poznali uczniowie wodzisławskich szkół średnich.
W styczniu 2024 roku, a dokładnie w tydzień poprzedzający długo wyczekiwane ferie zimowe, młodzi dziennikarze z zaangażowaniem wczuli się w wybraną dziedzinę pracy. Dzięki projektowi „Zawodowy debiut”, organizowany przez powiatowy Urząd Pracy, licealiści mieli okazję przeprowadzić wywiady z różnymi ludźmi w różnych placówkach i instytucjach, bo pierwszym zaskoczeniem, z jakim zetknęli się praktykanci było to, że dziennikarze pracują zdalnie, dlatego też praktyki miały odmienną formę.
„Najważniejsze – nie przeszkadzać”
Pierwszego dnia, czyli poniedziałek 22.01, swoją praktykę rozpoczęli w Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim, gdzie o swojej pracy opowiedział im Sebastian Bauer – rzecznik prasowy. Obsługuje on prasę oraz odpowiada za dostarczanie prawdziwych informacji prosto z miejsca zdarzenia. Praktykanci dowiedzieli się, jak poprawnie się zachować w miejscu wypadku:
- niebieska kamizelka, jako najlepsze oznakowanie prasy
- mamy możliwość zbliżenia się do miejsca wypadku, tylko za zgodą strażaka (stosujemy się do poleceń)
- zdjęcia mogą być problematyczne (co zostało nazwane „odkryciem ukrywanych talentów fotografii” )
- wyrozumiałość to podstawa współpracy!
„Moje oko wpada w oko innym ludziom”
Nazajutrz praktykanci udali się do Wodzisławskiego Centrum Kultury, gdzie o swojej pracy i pasji mogły opowiedzieć dyrektor Katarzyna Rokowska-Szyroki oraz fotografka Agnieszka Trzeciok. Na początku rozmowy młodzi dziennikarze dowiedzieli się o planach oraz potrzebach naszego lokalnego WCK.
- Traktujmy kino Pegaz jak kino domowe, gdzie można przyjść z kocykiem i miło spędzić czas ze znajomymi - mówiła dyrektorka.
W dalszej części spotkania poznali, jak wielka może być miłość do fotografowania. Pani Agnieszka wielokrotnie powtarzała, jak ważne są emocje, ruch i spontaniczność w jej zawodzie. To sprawia, że jej dzieła są jedyne w swoim rodzaju. - Wszystko co dobre, wiąże się z aparatem – zaznaczyła Agnieszka Trzeciok.
„Trzeba wiedzieć o czym się pisze, a niekoniecznie pisać o czym się wie”
Już trzeciego dnia swojej dziennikarskiej przygody, młodzi dziennikarze mieli możliwość zobaczenia Nowin Raciborskich oraz Nowin Wodzisławskich „od środka”, bo w redakcji stacjonarnej Wydawnictwa Nowiny w Raciborzu. Spotkali się z dyrektor wydawnictwa Katarzyną Gruchot oraz dyrektorem ds. projektów internetowych Pawłem Okulowskim. Poznali wiele technik przekazywania informacji, które zdecydowanie przydadzą się w ich przyszłym zawodzie. Dowiedzieli się o czym czytają ludzie oraz jak pisać, aby nie zanudzać. Oczywiście nie zabrakło śmiechu i ciepłej atmosfery.
„Książka ma szansę się obronić”
W czwartek, uczestniczyli wywiadzie z dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu Śląskim – Ewą Wrożyną-Chałupską. Dowiedzieli się, jak wygląda obecny stan czytelnictwa w Wodzisławiu i jego okolicach. Pani dyrektor nie wahała się też wspomnieć o wielu spotkaniach, które były i będą organizowane w przyszłości. Wielu młodych I starszych, znanych lub mniej znanych autorów ma odwiedzić bibliotekę w 2024 roku. Praktykanci Nowin przekonali się, że mimo mass mediów, książki i prasa dalej odgrywają ważną role w życiu codziennym.
„Myśl globalnie, działaj lokalnie”
Ostatniego dnia, licealiści spotkali się z wolontariuszkami Stowarzyszenia „Koty, Psy i My”. Opowiedziały one, na czym polega ich pomoc dla czworonożnych przyjaciół oraz jak takim wolontariuszem zostać. Cała rozmowa udowodniła tylko, jak wielkie serce mają osoby, które całą swoją osobą angażują się w sprawę schroniska i prowadzenie bazarku.
Miniony tydzień przyniósł dużą dawkę wiedzy dla praktykantów. Zdobyli oni wiedzę nie tylko na temat wybranego zawodu, ale też innych dziedzin pracy. Swoje 5 dni ciągłego sprawdzania swoich umiejętności zakończyli z uśmiechem na twarzy. - Już na podsumowanie mogę z przekonaniem powiedzieć, że młodzi dziennikarze w ramach „Zawodowego Debiutu” wykazali się w tym roku ogromnym zaangażowaniem, bo każdy z pięciu praktykantów miał do przygotowania artykuł lub wywiad, będący efektem naszych spotkań. Muszę przyznać, że zrobili to z profesjonalnym podejściem i chętnie porozmawiam z nimi o dalszej współpracy dziennikarskiej. Niektórzy już wyrazili taką chęć, nie poprzestając tylko na 5-dniowych praktykach – podkreśla Szymon Kamczyk, redaktor naczelny Nowin Wodzisławskich.
Projekt „Zawodowy Debiut” to inicjatywa Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śląskim, do którego zaproszono lokalne szkoły ponadpodstawowe oraz pracodawców, u których licealiści mogli odbyć praktyki zawodowe (które nie są przewidziane w toku nauczania liceum ogólnokształcącego). Redakcja Nowin Wodzisławskich brała udział w projekcie już drugi rok z rzędu.
Emilia Nowak