Wodzisławskie Centrum Kultury podsumowuje rok. Jakie plany na 2024?
WODZISŁAW ŚL. 23 stycznia 2024 roku młodzi dziennikarze w ramach projektu „Zawodowy debiut” mieli okazję przeprowadzić rozmowę z dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury Katarzyną Rokowską- Szyroki. Dyrektor podsumowała działalność WCK w poprzednim roku oraz opowiedziała o planach na rok 2024.
Wielką popularnością w WCK od lat cieszą się premiery grup artystycznych „ARA”. Tak również było w 2023 roku. Amatorski Ruch Artystyczny „ARA” działa w Wodzisławskim Centrum Kultury i zrzesza kilkanaście zespołów, grup artystycznych i kół zainteresowań. - Amatorski Ruch Artystyczny tworzy ok. 900 osób, począwszy od maluchów, aż po osoby starsze - mówi Katarzyna Rokowska-Szyroki, dyrektor WCK. Każda z grup artystycznych co roku przygotowuje spektakle podsumowujące pracę z całego sezonu. Premiery cieszą się dużym zainteresowaniem. Już od września trwają przygotowania do kolejnych widowisk. Pierwszy spektakl będzie można zobaczyć już w lutym.
Imponujące liczby
W 2023 roku działania impresaryjne (koncerty biletowane), wydarzenia edukacyjno-kulturalne dla placówek oświatowych, oraz strefa rodzinnej aktywności przyciągnęły do WCK 14 758 uczestników. W imprezach współorganizowanych wzięło udział około 8190 osób. Amatorski Ruch Artystyczny skupiał 16 zespołów, 51 grup, łącznie 896 uczestników. Dodajmy także, że Kino Pegaz odwiedziło 33 323 widzów.
Wodzisławskie Centrum Kultury działa siedem dni w tygodniu. Prócz Amatorskiego Ruchu Artystycznego i wydarzeń kulturalnych działa też kino Pegaz. - Zależy nam, aby wodzisławskie kino gościło jak najwięcej mieszkańców miasta i całego powiatu wodzisławskiego. - Ideą naszego kina jest przytulna, domowa atmosfera. Na seans każdy może wziąć ze sobą koc, herbatę i poczuć się swobodnie - podkreśla szefowa WCK.
Nowe pomysły, które się sprawdziły
Nową inicjatywą w 2023 roku był projekt „9 dzielnic- jedno miasto”. W ramach projektu powstały spotkania integracyjne z mieszkańcami każdej z dzielnic Wodzisławia Śląskiego. Każde ze spotkań miało temat przewodni. Wydarzenie miało na celu poszerzenie działalności WCK poza centralną częścią miasta. Projekt realizowaliśmy wspólnie z Wydziałem Dialogu, Promocji i Kultury Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śląskim, lokalnymi firmami i stowarzyszeniami. - Był to nowy i bardzo udany projekt, działania kulturalne w dzielnicach mają sens - mówi Katarzyna Rokowska-Szyroki.
Wodzisławskie Centrum Kultury przygotowuje się do nowego projektu, zbliżonego pomysłem do „Letniego Muzykowania”. Wydarzenie ma przyciągnąć do siebie różne pokolenia, zarówno rodziny z dziećmi, młodzież, jak i osoby starsze. - Zależy nam, aby projekty, które tworzymy były okazją do łączenia pokoleń i spędzenia czasu z rodziną, w przyjaznej atmosferze - mówi dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury
Na scenie Wodzisławskiego Centrum Kultury w 2024 roku będziemy mogliśmy niedawno zobaczyć Marylę Rodowicz, a wkrótce wystąpią też inne wielkie gwiazdy, Mery Spolsky czy Anita Lipnicka. W WCK wystąpi również Wodzisławska Orkiestra Rozrywkowa, która swoją działalność prowadzi już od dziesięciu lat, a każdy koncert orkiestry pod batutą Marka Soboty cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W marcu wielkie widowisko, czyli Teatr Korez, ze swoim spektaklem podkreślającym wartość regionu śląskiego „Mianujom mie Hanka”. Wodzisławskie Centrum Kultury przygotowuje się również do wydarzeń plenerowych w miesiącach letnich.
Olivia Zielonka
Materiał powstał w ramach projektu „Zawodowy Debiut”, organizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu Śląskim wraz ze szkołami powiatu. W projekcie uczniowie liceów mogą odbyć kilkudniowe praktyki w wymarzonych zawodach. To druga edycja projektu, w której ponownie udział bierze również redakcja Nowin Wodzisławskich.