Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 3 (1208) Data wydania: 16.01.24
Czytaj e-gazetę

Ekonowiny: Dla fotowoltaiki znów zaświeci słońce?

Branżowe media podają, że w tym roku spadnie zainteresowanie przydomowymi instalacjami fotowoltaicznymi. Powód? Mało opłacalne zasady rozliczania prądu wśród nowych użytkowników inslatacji

Waściciele przydomowych instalacji fotowoltaicznych są w Polsce podzieleni na dwie grupy. Ci, którzy uruchomili insltację fotowoltaiczną do końca marca 2022 r. byli obejmowani systemem rozliczeń (za przesył prądu do sieci) zwanym net-meteringiem. Ci, którzy uruchomili instalację po 31 marca 2022 r. rozliczani są na innych zasadach, przy użyciu net-billingu. Ten zaś jest dużo mniej korzystny niż net-metering. Do tego stawki za prąd przesyłany przez właścicieli fotowoltaiki do sieci są od miesięcy niskie. I w efekcie inwestycja zwraca się dużo dłużej, niż ta, która powstała przed kwietniem 2022.

Dlatego przedstawiciele branży fotowoltaicznej przedstawili własną propozycję zmian dla właścicieli przydomowej fotowoltaiki. Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV proponuje, by cena minimalna za prąd wpuszczany przez właścicieli przydomowych instalacji do sieci była ustalana tak jak w przypadku tzw. systemu aukcyjnego, z którego korzystają farmy fotowoltaiczne. W tym systemie właściciele farm sprzedają swój prąd po tzw. referencyjnej cenie. W takim przypadku właściciele przydomowej fotowoltaiki dostawaliby za swój prąd z góry ustaloną, gwarantowaną cenę, ale nie mniejszą niż jej określona minimalna stawka. Ta stawka minimalna byłaby zaś na takim poziomie, by zapewnić odpowiednią opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Miałoby to sprawiać, że ci, którzy chcieliby zainwestować w taką instalację mogliby z góry wyliczyć, na ile opłacalna byłaby dla nich taka inwestycja.

(eco)


Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja