W gminie działa nowy zespół ds. przemocy
LUBOMIA W ubiegłym roku weszły w życie nowe przepisy regulujące zadania służb, działających na polu przemocy. Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie została zastąpiona terminem „przemocy domowej”. W gminie Lubomia powołano specjalny zespół, który ma zajmować się takimi sprawami.
– W myśl znowelizowanych przepisów, przez przemoc domową należy rozumieć jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej. Zgodnie z nową ustawą dotychczasowa działalność zespołu interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania w przemocy w rodzinie powołanego zarządzeniem wójta gminy Lubomia z 2011 r. straciła moc, a w miejsce tego zespołu należało powołać zespól w nowym składzie – wyjaśnia Irena Koczwara, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubomi.
W skład nowego zespołu interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy domowej w gminie Lubomia weszli 4 przedstawiciele OPS w Lubomi, 1 osoba z gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych , 3 policjantów Komisariatu Policji w Gorzycach (komendant policji oraz dzielnicowi), 3 osoby związane z oświatą (pedagodzy i psychologowie ze szkoły podstawowej w Syryni i w Lubomi), jedna osoba ze służby zdrowia (z Poradni Novum Med), jedna osoba z organizacji pozarządowej, jeden kurator ds. karnych z Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śl., a także 2 osoby z Poradni Pedagogiczno Pedagogiczno-Psychologicznej w Wodzisławia Śl. (pedagog i psycholog).
Spotkania raz na dwa miesiące
Po podjęciu uchwały Rady Gminy Lubomia w sprawie trybu i sposobu powoływania oraz odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego w Gminie Lubomia, odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu. – Przed przystąpieniem do wykonywania czynności, członkowie zespołu złożyli ustne oświadczenie o zachowaniu poufności informacji i danych uzyskanych w trakcie zadań związanych z przemocą domową. Na pierwszym posiedzeniu zespołu spośród jego członków został wybrany także przewodniczący oraz jego zastępca – informuje Irena Koczwara, która została zastępcą przewodniczącego zespołu. Przewodniczącą zespołu została natomiast Katarzyna Langer-Lucyga, pełniąca także funkcję zastępcy kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubomi. – Zgodnie z przepisami – zespół będzie się zbierał nie rzadziej niż raz na 2 miesiące. Podejmowanie interwencji w środowisku odbywa się na podstawie procedury „Niebieskiej karty” i nie wymaga zgody osoby doznającej przemocy domowej, ani osoby stosującej przemoc domową. „Kartę” przekazuje się do zespołu w terminie 5 dni od dnia wszczęcia procedury. Należy dodać, iż w celu dokonania diagnozy i oceny sytuacji w związku ze zgłoszonym podejrzeniem wystąpienia przemocy domowej, każdorazowo nie zwołuje się całego zespołu, ale do każdego przypadku wystąpienia przemocy domowej zespół powołuje grupę diagnostyczno-pomocową (w miejsce dotychczasowych grup roboczych) – tłumaczą w lubomskim OPS-ie.
Szybkie działanie dla ochrony poszkodowanych przemocą
W skład grupy diagnostyczno-pomocowej wchodzi pracownik socjalny pomocy społecznej oraz funkcjonariusz policji. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, w skład grupy może wchodzić także: asystent rodziny, nauczyciel – wychowawca , lekarz, pielęgniarka, położna, pedagog, psycholog, zawodowy kurator sądowy (jeżeli sprawa dotyczy osób objętych nadzorem kuratorskim), bądź inne osoby związane ze sprawą. Grupę diagnostyczno-pomocową zespół powołuje niezwłocznie – nie później niż w terminie 3 dni od dnia otrzymania zgłoszenia o podejrzeniu wystąpienia przemocy domowej. Na posiedzenie grup zapraszane są osoby dotknięte przemocą tj. ofiara i sprawca (w różnych godzinach/terminach).
– Do dokumentacji wytworzonej przy realizacji zadań, dostęp mają wyłącznie członkowie zespołu oraz osoby doznające przemocy domowej. Osoby stosujące przemoc domową nie mają dostępu do dokumentacji dotyczącej osoby doznającej przemocy, jak i do danych osób zgłaszających przemoc, tj. do danych których udostępnienie mogłoby zagrażać życiu lub zdrowiu poszkodowanych. – Osoby, którym udostępniana jest dokumentacja Zespołu nie mają prawa sporządzać z niej zdjęć lub utrwalać jej treści w inny sposób. Zakończenie procedury „Niebieskiej karty” następuje w przypadku ustania przemocy domowej lub rozstrzygnięciu o braku zasadności podejmowanych działań. Jednakże, zgodnie z ustawą – wobec osób doznających, jak i stosujących przemoc, prowadzony jest nadal monitoring przez okres 9 miesięcy po zakończeniu procedury „Niebieskiej karty” – mówi Nowinom Irena Koczwara.
Według danych OPS w Lubomi – sprawującym zgodnie z ustawą obsługę biurową zespołu, w latach 2017 – 2023 liczba „Niebieskich kart” na terenie gminy Lubomia oscylowała rocznie w granicach 16 – 25, a liczba osób objętych działaniami zespołu to rocznie między 49, a 107 osób.
(ska)