Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Pamiętamy o naszych zmarłych
POWIAT Cmentarze w naszych miejscowościach rozświetliły się zniczami, a groby bliskich odwiedzały rodziny nawet z odległych stron Polski. Odwiedziliśmy nasze nekropolie z aparatem, dokumentując pamięć, którą dajemy przodkom.
Wodzisław Śląski
Kościół katolicki 1 listopada obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Wspominani są wówczas wszyscy wierni, którzy po śmierci osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie, także ci, którzy nie zostali oficjalnie kanonizowani ani beatyfikowani.W polskiej tradycji jest to również dzień zadumy i odwiedzania grobów bliskich. W tym roku również udokumentowaliśmy uroczystość Wszystkich Świętych na terenie Cmentarza Komunalnego w Wodzisławiu Śl. Nie brakowało tam spacerujących i odwiedzających groby, a złote kolory jesieni uczyniły to miejsce wyjątkowo pięknym.
Pszów
Cmentarz parafialny w Pszowie położony jest przy ul. Bohaterów Westerplatte i stale realizowane są tam nowe pochówki. W Pszowie znajduje się także tzw. stary cmentarz, położony przy ul. Paderewskiego. Stary cmentarz poświęcono w 1860 roku, na terenie wykupionym przez ks. Pawła Skwarę. Chowani byli tam zmarli z Pszowa i Zawady, jeszcze na długo po ustanowieniu nowego cmentarza, bliżej bazyliki. Także wokół niej znajdują się nieliczne pochówki, łącznie 66 grobów. Na starym cmentarzu jako ostatni spoczął Wojciech Tytko, którego pogrzeb odbył się w 1966 roku. Co roku na Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny pszowskie nekropolie rozświetlają się tysiącami zniczy, co pokazuje, że pamięć o zmarłych nie zgasła, a bliscy troszczą się o miejsca spoczynku swoich przodków.
Rydułtowy
Na cmentarzu w Rydułtowach przy ul. Spokojnej znajduje się m.in. mogiła Powstańców Śląskich, w której pochowano 15 zasłużonych w walce o wolność i ojczyznę, którzy zmarli w latach 1919– 1921. Warto wspomnieć, że w Rydułtowach oprócz cmentarzy parafialych znajduje się także cmentarz ewangelicko– augsburski. „Powstał tu Park Pamięci a w jego centralnej części znajduje się pomnik wykonany z tego, co udało się ocalić od zapomnienia. Wykonał go Franciszek Nieć – dyr. Ogniska Plastycznego im. Ludwika Konarzewskiego w Rydułtowach a za budulec posłużyły mu resztki płyt nagrobnych oraz innych elementów, które oszczędził czas i historia. Oficjalne przekazanie tego miejsca nastąpiło w październiku 2010r. Podczas uroczystości Pani burmistrz Kornelia Newy w obecności Daniela Ferka – proboszcza parafii Ewangelicko – Augsburskiej z Wodzisławia Śląskiego, która jest zarządcą tego terenu powiedziała: ”Chcemy pokazać, że to miejsce to też kawałek historii Rydułtów. Szymborska pięknie pisała, że bez miłości, w domyśle do naszej ziemi, można żyć, ale nie można owocować. Dlatego dbamy o cenne miejsca w Rydułtowach”. Na płycie znajdującej się w centralnej części cmentarza umieszczony jest stosowny napis: „Pamięci spoczywających tu wiernych, ofiar II Wojny Światowej oraz wszystkich bezimiennych” – czytamy na stronie rydułtowskiego magistratu.
(ska), (juk)