Spotkanie przedstawicielek kół gospodyń wiejskich w Radoszowach
RADOSZOWY Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaprosił na spotkanie członkinie KGW z powiatu wodzisławskiego oraz części powiatu raciborskiego.
Podczas spotkania poruszono tematy związane z możliwością rejestracji kół gospodyń oraz pozyskiwaniem środków finansowych przez KGW. Tematem był również nowy program wprowadzony przez rząd – „Badaj się by żyć”, zachęcający kobiety do badania mammograficznego.
– Spotkanie zorganizowaliśmy dla kół gospodyń wiejskich z powiatu wodzisławskiego i części powiatu raciborskiego, aby paniom przybliżyć aktualne programy, które są dostępne dla kół gospodyń, łącznie z możliwością rejestracji, możliwością pozyskiwania dodatkowych środków finansowych na działalność koła. Te środki mogą sobie panie przeznaczyć zarówno na funkcjonowanie bieżące, jak i zakupy, które są potrzebne, jak również nawet na działalność kulturalną czy nawet wyjazd na wycieczkę. Panie są tak angażowane w zachowanie kultury śląskiej i różnych tradycji, że te środki finansowe im się należą – mówiła Nowinom Anna Szymik, zastępca dyrektora Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.
Rejestracja kół gospodyń wiejskich
Jak podkreślała dyrektor, koła gospodyń wiejskich powinny uzyskiwać osobowość prawną aby móc pozyskiwać środki finansowe.
– Panie powinny uzyskiwać osobowość prawną, po to żeby nawet między innymi móc zarabiać na organizowanych festynach, przedsięwzięciach gminnych, powiatowych czy wojewódzkich. Mogą tam swoje wytworzone przez siebie produkty, gastronomiczne, rękodzielnictwo sprzedawać i pozyskiwać dodatkowe środki na własną działalność. Chcemy również zachęcić do korzystania z wszelkich konkursów, projektów, które są organizowane przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego lub różne instytucje z nami współpracujące, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i inne – dodaje dyrektor Szymik.
Panie z kół gospodyń ambasadorkami zdrowia
W spotkaniu uczestniczyła też europosłanka Izabela Kloc i senator Ewa Gawęda. – Uczestniczę w tym spotkaniu, aby zachęcić panie z kół gospodyń wiejskich, żeby nie tylko były takimi ambasadorkami naszego regionalizmu, który propagują poprzez swoją działalność,ale również żeby stały się ambasadorkami zdrowia, aby nie tylko one same chętnie się badały (chodzi o badania mammograficzne), ale żeby również namawiały wszystkie kobiety, które znają, które są w ich okolicy do tego żeby właśnie skorzystały ze wszystkich możliwych badań chroniących kobietę, wykrywających we wczesnych stadiach raka piersi czy inne choroby nowotworowe- mówiła Nowinom senator Ewa Gawęda.
Do programu „Badaj się, by żyć” zachęcała również obecna na spotkaniu europosłanka Izabela Kloc. – Pani minister zdrowia Katarzyna Sójka ogłosiła nowy program (poszerzenie programu) dotyczący badań mammograficznych. Dotyczy to kobiet od 45 do 74 roku życia. Chcę w ten program również zaangażować koła gospodyń wiejskich, po to aby te badania były jak najbardziej powszechne i to takie zadanie dla kobiet, które są gospodarne, które są aktywne, które chcą pracować i chcą się angażować, po to aby maksymalnie dużo kobiet zostało przebadanych. Są to badania bezpłatne, panie będą mogły organizować mammobusy, przekazaliśmy paniom informacje gdzie mogą się po nie zgłosić, te mammobusy będą przyjeżdżały na miejsce, nigdzie nie trzeba będzie jechać. Jest to dodatkowy zastrzyk i do pracy, ale też i finansowy, dlatego że będzie to też organizowane w formie konkursu, czyli te koło gospodyń, które zorganizuje najwięcej kobiet otrzyma również pewne środki finansowe- mówiła Izabela Kloc.
Problemy z rejestracją kół
Podczas spotkania poruszona została również kwestia problemów z brakiem możliwości rejestracji kół gospodyń wiejskich. Dotyczy to głownie Śląska, gdzie jest dość specyficzna sytuacja związana z tym, że część kół gospodyń to organizacje działające w mieście. Taka sytuacja jest np. w Wodzisławiu Śląskim, gdzie w Zawadzie, Jedłowniku i innych dzielnicach działają koła, które nie mogą zostać zarejestrowane. Jak wskazywano należy dokonać zmian w przepisach. Chodzi o zmianę zapisów ustawy o kołach gospodyń wiejskich.
(FK)