Muzyką zdobywają serca i… trofea
RADLIN Zespół Chóralny „SonArte” działający w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie tworzy grupa pasjonatów muzyki chóralnej, dla których chór to coś więcej, niż tylko dźwięki zapisane w nutach oraz tekst utworu. – Dla nas to przede wszystkim możliwość uwrażliwiania siebie samych oraz innych na piękno otaczającego nas świata wyrażana przez interpretacje trudnych utworów zapisanych na zespoły chóralne małego (i nie tylko) kalibru – zaznaczają muzycy.
Zespół „SonArte” powstał w 2017 roku z inicjatywy dyrygenta – Tymoteusza Kubicy, który po 20 latach postanowił reaktywować działalność ówczesnego, studenckiego chóru działającego w ramach Studium Nauczycielskiego w Raciborzu. Ówcześnie, chór ten odnosił niejednokrotnie znakomite osiągnięcia na niwie śpiewaczej.
Początkowo SonArte nosiło nazwę Chór Przyjaciół Studium Nauczycielskiego, bowiem w skład wchodzili dawni chórzyści SN oraz ich… przyjaciele. Choć na przestrzeni czasu miała miejsce rotacja chórzystów, wiele osób z początkowego składu śpiewa do dnia dzisiejszego.
– Jako SonArte, szybko udało się nam opracować wiele ciekawych i trudnych utworów w aranżacjach znakomitych kompozytorów takich jak: Jacek Glenc, Karol Mieczysław Prosnak, czy japoński kompozytor Kentaro Sato. Co zaś najważniejsze, udało się nam stworzyć niebanalne i intrygujące współbrzmienie, które niejednokrotnie zostało podkreślone i docenione przez jury konkursów chóralnych, w których mieliśmy przyjemność brać udział – podkreśla Tymoteusz Kubica.
Idąc za ciosem, w 2019 roku zespół wysłał zgłoszenie do etapu eliminacyjnego X Festiwalu Chóralnego „Canco Mediterrania” w Hiszpanii. Z nadesłanych wielu zgłoszeń, chór SonArte zostal zaproszony do wzięcia udziału w konkursie, co już było dla muzyków wielkim wyróżnieniem. Niestety… Pandemia pokrzyżowała wszystkie muzyczne plany i uziemiła cały świat kultury na prawie dwa lata. – Kiedy na początku 2021 roku okazało się, że wizja wyjazdu do Hiszpanii stała się możliwa do zrealizowania, zakasaliśmy rękawy i podjęliśmy wielki trud, aby jak najlepiej przygotować nasz konkursowy repertuar i zaprezentować go przed jury – wspomina Tymoteusz Kubica.
Laury i zasłużony odpoczynek
Do Lloret de Mar (miejscowość, w której miały miejsce przesłuchania konkursowe) wyruszyli 20 Września. Następnego dnia odbyły się przesłuchania konkursowe, na które przyjechało wiele znakomitych zespołów chóralnych i chórów, w których skład wchodzą zawodowi wokaliści. Rywalizacja była zdrowa, co sprzyjało dobrej atmosferze całego festiwalu. – Nasz zespół zaprezentował się w kategoriach Pieśni Sakralne oraz Folklor. W rezultacie zdobyliśmy III miejsce i złoty dyplom w kategorii Sacrum oraz II miejsce (złoty dyplom) w kategorii Folklor. Co zostało docenione przy okazji naszej prezentacji konkursowej, to niepowtarzalna i oryginalna barwa zespołu, co niewątpliwie daje nam dużo satysfakcji i chęci do dalszego rozwijania naszej pasji wokalnej – mówią muzycy.
W wolnym czasie zwiedzali pobliskie miasteczka, np. Tossa de Mar, do którego dopłynęli drogą morską wzdłuż wybrzeża Costa Brava. Artyści spędzali mnóstwo czasu razem nie tylko muzycznie, na próbach, ale również spotykając się wieczorami w nadmorskich knajpkach relaksując się przy widoku zachodzącego słońca i… ciesząc się sobą. Zaliczyli również ciekawą i owocną wycieczkę do Barcelony. – Pragniemy podziękować wszystkim ludziom dobrej woli za wsparcie duchowe i przede wszystkim materialne, dzięki któremu udało się nam zrealizować ten niesamowity wyjazd. Największe ukłony i podziękowania ślemy w stronę Miejskiego Ośrodka Kultury w Radlinie i Miasta Radlin za nieocenione wsparcie w rozwój naszego zespołu – mówi Tymoteusz Kubica.
– Jako chórzyści, dziękujemy panu dyrygentowi – Tymoteuszowi Kubicy, za trzymanie ręki na pulsie, sprawne koordynowanie całą zwariowaną akcją i przecudowne muzyczne momenty, które na długo zostaną w naszej pamięci – podkreślają zgodnie artyści.
Warsztaty w Gierczynie
Warto dodać, że tuż przed rozpoczynającym się urlopem wokalnym, końcówkę czerwca tego roku radlińskie Stowarzyszenie SonArte spędziło w Gierczynie – jednej z najstarszych wsi położonych u stóp Gór Izerskich. Tam, jak co roku, spędzali twórczo czas na warsztatach wokalnych.
Tegoroczne warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu Stowarzyszenia „Viva Espana”, który został sfinansowany ze środków Fundacji JSW. Projekt ten miał na celu nie tylko przygotowanie grupy chóralnej do tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Canco Mediterrania w Hiszpanii, ale przede wszystkim popularyzację kultury i śpiewu chóralnego poza granicami naszego regionu oraz kraju (dzięki spontanicznym decyzjom i jednomyślności grupy).
– Dziękujemy Fundacji JSW za nieoceniony wkład i pomoc finansową, które w znacznym stopniu ułatwiły kwestie logistyczno-organizacyjne związane z realizacją projektu. Wierzymy, że dzięki mocnemu wsparciu Fundacji dla obszaru kultury, organizacje kulturalne będą pełne motywacji do krzewienia naszego kulturowego dobra narodowego, jakim niewątpliwie jest śpiew chóralny – podsumowuje Tymoteusz Kubica, zapraszając na koncerty SonArte, o których zespół informuje na swoim fanpage na Facebooku.
Mateusz Piecowski