Kolejna kraksa w Syryni. Kierowca nie ustąpił pierwszeństwa
SYRYNIA 1500 złotych mandatu dla sprawcy kolizji, 65-latka z Ostrowca Świętokrzyskiego. Do zdarzenia doszło w poniedziałek (5.06.) na skrzyżowaniu Bukowskiej i Raciborskiej z Syryni.
Informacja o zdarzeniu wpłynęła do służb w poniedziałek (5.06.) około 21.30. Policjanci pojechali do Syryni, gdzie na skrzyżowaniu ulic Bukowskiej i Raciborskiej doszło do kolizji z udziałem dwóch samochodów osobowych. – Policjanci na miejscu ustalili, iż kierujący peugeotem 65-letni mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i doprowadził do zderzenia bocznego z pojazdem marki fiat, którego kierującą była 44-letnia mieszkanka powiatu wodzisławskiego – przekazuje asp. szt. Małgorzata Koniarska, oficer prasowa wodzisławskiej komendy.
Zdarzenie zakwalifikowane przez mundurowych jako kolizja drogowa, uczestnicy byli trzeźwi, sprawca został ukarany mandatem w wysokości 1500 złotych.
Co dalej ze skrzyżowaniem?
27 kwietnia radny powiatu Janusz Ballarin zwrócił się do starosty z kolejną interpelacją w sprawie skrzyżowania. Minął rok od momentu, kiedy na naszych łamach przekazaliśmy informacje z powiatu i Zarządu Dróg Wojewódzkich na temat planów przebudowy skrzyżowania na rondo. I od tego momentu… w zasadzie nic w tej sprawie nie ruszyło. – Jakie działania Zarząd Powiatu podjął w powyższej sprawie od maja 2022 roku i na jakim etapie sprawa utknęła, a także jakie są szanse na jej kontynuowanie? – pytał w interpelacji Janusz Ballarin, dodatkowo przekazując pytania o aktualność porozumienia z ZDW oraz ewentualną partycypację w inwestycji gminy Lubomia. W odpowiedzi na interpelację starosta Leszek Bizoń zaznaczył, że pismem z 2 listopada 2022 roku ponownie zwrócił się do ZDW o rozpatrzenie zabudowy na skrzyżowaniu sygnalizacji świetlnej. – Uzyskałem informację, że Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach za optymalną z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu uważa przebudowę skrzyżowania na rondo. Propozycja została zaakceptowana przez Powiat. Jednocześnie wystąpiłem o szacunkowe określenie kosztów projektu oraz podanie ram czasowych jego opracowania. Wstępnie poinformowałem, że projekt zostanie sfinansowany przez Powiat Wodzisławski i Gminę Lubomia (po 50 proc.). Zarząd Województwa Śląskiego wyraził zgodę na wprowadzenie zadania do wieloletniej prognozy finansowej Województwa Śląskiego. Projekt miałby być opracowywany w latach 2023 – 2025, a jego koszt wyniesie 615 000 zł brutto – zapewnił starosta w odpowiedzi na interpelację. Leszek Bizoń wystąpił także do wójta Lubomi o podjęcie działań, aby gmina zabezpieczyła środki w swojej WPF. Samo porozumienie z województwem ma zostać zawarte dopiero po podjęciu decyzji o realizacji przebudowy przez zarząd województwa i po zabezpieczeniu środków przez powiat i gminę Lubomia.
Pół roku ciszy
To pokazuje, że przez pół roku od momentu publikacji w maju 2023 roku na łamach Nowin Wodzisławskich, ani powiat, ani województwo nie podejmowały żadnych kroków, aby możliwie jak najszybciej przejść do projektowania ronda. Sprawa rozwinęła się na nowo po piśmie z 2 listopada. Ostatnie pisma z powiatu do województwa skierowane były 17 kwietnia. W dokumencie tym starosta pyta o zakres przebudowy skrzyżowania, a także na podstawie jakich kalkulacji wyliczono koszt dokumentacji na 615 tys. zł. Na razie na tym sprawa stanęła. Do tematu wrócimy.
(sqx), (ska)