Arcybiskup Skworc skończył 75 lat. Kto go zastąpi i pokieruje diecezją?
Jak informuje katowicka kuria metropolitarna w piątek (19.05) swoje 75. urodziny świętował arcybiskup Wiktor Skworc. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego musiał złożyć na ręce papieża Franciszka rezygnację z urzędu.
29 października 2011 r. papież Benedykt XVI mianował bp. Skworca arcybiskupem metropolitą katowickim. Ingres do katowickiej katedry odbył się 26 listopada 2011 r. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, biskup diecezjalny osiąga wiek emerytalny, kiedy ukończy 75 lat. Jak wynika z przepisów, powinien on złożyć rezygnację z dniem ukończenia wieku emerytalnego. Jasno określa to kanon 401 KPK, który stwierdza:
Biskup diecezjalny, który ukończył siedemdziesiąty piąty rok życia, jest proszony o złożenie na ręce papieża rezygnacji z zajmowanego urzędu. Po rozważeniu wszystkich okoliczności, papież podejmie decyzję.
Następca Skworca znany od dawna
W katowickiej diecezji od dawna jest już znany następca Skworca, którym jest pallotyn abp Adrian Galbas. Wyznaczenie biskupa – koadiutora dokonał papież Franciszek, który 4 grudnia 2021 roku przeniósł Galbasa do archidiecezji katowickiej. Arcybiskup Galbas kanonicznie objął urząd 15 grudnia 2021, zaś 5 lutego 2022, w trakcie liturgicznej inauguracji posługi, został wikariuszem generalnym diecezji.
Wyznaczenie koadiutora było związane z zarzutami jakie ciążyły na abp. Skworcu, dotyczącymi zaniedbań w sprawie nadużyć seksualnych księży, kiedy pełnił urząd biskupa diecezji tarnowskiej. Sprawę Skworca wielokrotnie komentował również Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, znany z badań powiązań księży z „Bezpieką”, który wskazywał też na fakty związane ze współpracą katowickiego biskupa z PRL-owską służbą bezpieczeństwa.
Osiągnięcie stanu emerytalnego kończy epokę arcybiskupa Skworca w archidiecezji katowickiej, wkrótce rządy powinien przejąć abp Adrian Galbas.
Prezbiter, sekretarz biskupa, biskup tarnowski i arcybiskup katowicki
Jak czytamy na stronie archidiecezji, Wiktor Skworc urodził się 19 maja 1948 r. w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach w rodzinie Jerzego i Anny z d. Nandzik. 6 czerwca 1948 r. został ochrzczony w kościele parafialnym św. Marii Magdaleny w Bielszowicach. Po zdaniu w 1966 r. matury w Liceum Ogólnokształcącym w Rudzie Śląskiej studiował w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. W roku akademickim 1970/1971 odbył roczny staż w KWK „Walenty-Wawel” w Rudzie Śląskiej, pracując pod ziemią.
– W latach 1975 – 1980 był sekretarzem i kapelanem biskupa katowickiego Herberta Bednorza. W 1980 r. został mianowany kanclerzem Kurii Diecezjalnej w Katowicach. Pełniąc te obowiązki, angażował się m.in. w sprawy budownictwa sakralnego. W latach 1982 – 1987 brał udział w pracach Biskupiego Komitetu Pomocy Więźniom i Internowanym, organizując pomoc prawną, duszpasterską i materialną dla internowanych i ich rodzin. W końcowym okresie PRL uczestniczył w mediacjach doprowadzających do porozumienia między strajkującymi a władzami państwowymi i pracodawcami. Był jednym z głównych organizatorów wizyty Jana Pawła II w Katowicach w roku 1983. W 1992 r. arcybiskup metropolita katowicki Damian Zimoń mianował ks. Skworca wikariuszem generalnym i ekonomem archidiecezji katowickiej. Przyczynił się on do powstania w Katowicach klasztoru sióstr karmelitanek i wybudowania domu dla księży emerytów. Zajmował się w tym czasie również duszpasterstwem samorządów lokalnych – informuje portal www.archidiecezjakatowicka.pl
Kim jest arcybiskup Galbas?
– Adrian Józef Galbas urodził się 26 stycznia 1968 roku w Bytomiu, gdzie ukończył szkołę podstawową i średnią. W 1987 roku został przyjęty do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego Księży Pallotynów. W latach 1987 – 1988 odbył Nowicjat w Ząbkowicach Śl., a następnie studiował w Wyższym Seminarium Duchownym SAC w Ołtarzewie. Śluby wieczyste złożył 8 września 1993 roku w Zakopanem, a 7 maja 1994 roku w Ołtarzewie przyjął święcenia prezbiteratu. W latach 1994 – 1995 r. był wikariuszem w parafii pw. św. Michała Archanioła w Łodzi. W latach 1995 – 1998 studiował teologię pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był jednocześnie studentem Wyższej Szkoły Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa przy KUL. W latach 1998 – 2002 był prefektem alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie, a od 2002 do 2005 radcą w Zarządzie Prowincji Zwiastowania Pańskiego SAC. W latach 2002 – 2003 był sekretarzem ds. apostolstwa w Częstochowie. W 2003 roku został proboszczem parafii pw. św. Wawrzyńca w Poznaniu i był nim do 2011 roku. Jednocześnie od 2008 do 2011 roku pełnił po raz kolejny funkcję radcy w Zarządzie Prowincji Zwiastowania Pańskiego SAC w Poznaniu – czytamy na stronie katowickiej archidiecezji.
Doktor teologii duchowości
– W 2012 roku otrzymał tytuł doktora teologii w zakresie teologii duchowości, na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 2011 – 2019 był przełożonym prowincjalnym Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu. 12 grudnia 2019 roku został mianowany przez ojca świętego Franciszka biskupem pomocniczym diecezji ełckiej, ze stolicą tytularną Naisso. Sakrę biskupią przyjął 11 stycznia 2020 roku w katedrze pw. św. Wojciecha w Ełku. Głównym konsekratorem był biskup ełcki Jerzy Mazur, a współkonsekratorami: abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce i abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. W diecezji ełckiej był min.: wikariuszem generalnym, przewodniczącym komisji ds. architektury i sztuki, moderatorem kurii biskupiej oraz odpowiedzialnym za formację stałą kapłanów z młodszych roczników święceń. 4 grudnia 2021 roku został mianowany przez ojca świętego Franciszka arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej. W Konferencji Episkopatu Polski jest przewodniczącym Rady ds. Apostolstwa Świeckich.
Aktualnie pełnione urzędy w archidiecezji: arcybiskup koadiutor, wikariusz generalny, członek Rady Kapłańskiej, Rady Duszpasterskiej i Kolegium Konsultorów. W Konferencji Episkopatu Polski jest przewodniczącym Rady ds. Apostolstwa Świeckich oraz członkiem Zespołu przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej – podaje www.archidiecezjakatowicka.pl
FK