O radości w sercu i pytaniach o Polskę pod pomnikiem Powstańców Śląskich
RADLIN Nieśmy wspólnie radość w przyszłość, niosąc w sercu naszą historię – mówiła burmistrz Barbara Magiera podczas uroczystości Święta Konstytucji 3 Maja w Radlinie.
Włodarze oraz mieszkańcy Radlina upamiętnili 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Najpierw o 9.00 odbyła się msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w intencji ojczyzny. Tuż po niej, radlinianie opuszczający świątynię, ruszyli w pochodzie pod pomnik Powstańców Śląskich, który prowadziła Orkiestra Górnicza „Marcel” pod dyrekcją Franciszka Magiery. W przemarszu wzięła także udział grupa mażoretkowa Fenix.
Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrała burmistrz Radlina Barbara Magiera. – Jak co roku spotykamy się w tym miejscu, bo właśnie stąd dokładnie 102 lata temu szli nasi przodkowie, by walczyć o Polskę i o Śląsk – mówiła. Przypomnijmy, że Pomnik Powstańczy upamiętnia 8 miejscowych młodych chłopców, którzy zginęli w powstaniach śląskich. – Jeżeli nie będziemy mieli radości i nie będziemy umieć uwierzyć w siebie, to będzie nam trudno w życiu. Nieśmy wspólnie radość w przyszłość, niosąc w sercu naszą historię – dodała.
Po burmistrz Magierze głos zabrała senator Ewa Gawęda, która przemawiała w swoim imieniu oraz posłanki Teresy Glenc. – 3 maja to właśnie ten moment, kiedy wszyscy powinniśmy się zastanowić, jakiej Polski chcemy. Nasi ojcowie, którzy przelali własną krew za naszą wolność, chcieli byśmy byli silnym narodem. Ale czy my jesteśmy gotowi, by tak jak Inka powiedzieć: „przekażcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”? Życzę wszystkim oprócz dobrego świętowania, właśnie takich przemyśleń – mówiła.
(juk)
XXVII Radliński Bieg Ekologiczny za nami
W ramach obchodów uroczystości Święta 3 Maja w Radlinie odbył się Bieg Ekologiczny. To już dwudziesta siódma odsłona tego wydarzenia. Na starcie prócz samych biegaczy, pojawili się także chodziarze. – Biegło się troszkę ciężko i trudno. Podbieg pod górkę dawał nieźle w kość – mówili nam młodzi biegacze z Radlina. – W bieganiu najbardziej lubimy wygrywać – podkreślali stanowczo. Jak powiedział nam w imieniu organizatorów imprezy Marek Grabarczyk, bieg został zorganizowany dla uczczenia doniosłych wydarzeń w historii państwa i lokalnej społeczności, w szczególności ogłoszenia pierwszej Konstytucji w dziejach państwa polskiego. – Przede wszystkim celem wydarzenia była popularyzacja masowych biegów terenowych oraz krzewienia kultury fizycznej wśród społeczności lokalnej – podkreślił.