Rozpoczyna się miesiąc strażacki
REGION Maj tradycyjnie jest związany z promocją ochrony przeciwpożarowej, ze względu na przypadające 4 maja wspomnienie Św. Floriana.
Ochrona przeciwpożarowa w Polsce dzieli się na dwa główne filary. Pierwszy z nich to Państwowa Straż Pożarna czyli zawodowa jednostka posiadająca ustawowo pewne zadania, związane nie tylko z gaszeniem pożarów, ale również usuwaniem różnego typu zagrożeń. Strażacy są obecnie dysponowani do wielu różnych działań jak: wypadki drogowe, wycieki płynów oraz inne mniejsze zagrożenia. Drugim filarem ochrony przeciwpożarowej są jednostki ochotniczych straży pożarnych. Ponadto funkcjonują również jednostki zakładowej straży pożarnej, wojskowej straży pożarnej, lotniskowej straży pożarnej i inne podmioty.
Państwowa Straż Pożarna pełni funkcję w trybie ciągłym, która podzielona jest na trzy zmiany. Każda ze zmian ma swojego dowódcę i rozpoczyna swoją pracę o 8.00. Dyżur pełni przez 24 godziny. Każda jednostka ratowniczo-gaśnicza (JRG) posiada konkretne samochody, które są dysponowane do działań. Przykładowo w przypadku pożaru jadą samochody posiadające więcej wody, zaś do wypadku drogowego muszą być dysponowane wozy, na których wyposażeniu jest sprzęt ratownictwa technicznego. Strażacy mają również przeszkolenie medyczne i często takiej pomocy udzielają.
Ochotnicze straże pożarne nie pełnią funkcji w trybie ciągłym, ale „podrywane” są do działań, przez miejskie lub powiatowe stanowisko kierowania jeżeli zaistnieje taka konieczność. Wyposażenie i szkolenie ochotników w ostatnich latach bardzo się zmieniło. Nie różnią się oni już od swoich kolegów – zawodowców. Wielu z nich posiada specjalistyczne kursy. Czasem prowadzą działania samodzielnie. Działalność OSP wykracza poza udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Druhowie biorą udział w życiu społecznym, religijnym, angażują się w różne lokalne akcje, prowadzą działania prewencyjne i współpracują z lokalnymi stowarzyszeniami. Każda jednostka ma swój zarząd, który składa się między innymi z prezesa, naczelnika (odpowiedzialnego za sprawy operacyjne), sekretarza itd. Czasem w skład zarządu wchodzi również osoba zajmująca się dokumentowaniem ich pracy.
Ważnym aspektem działalności OSP są działające w niektórych jednostkach młodzieżowe drużyny pożarnicze. Mogą do nich należeć osoby, które nie ukończyły jeszcze 18-tego roku życia. Młodzi strażacy biorą udział w zawodach sportowo-pożarniczych, turniejach wiedzy pożarniczej, konkursach. Mają szeroką możliwość zaangażowania. Wielu z nich zostaje potem członkami czynnymi, a nawet robi karierę w PSP.
Miesiąc ochrony przeciwpożarowej składa się z wielu wydarzeń, podczas których będzie można bliżej przyjrzeć się pracy strażakom. W miejscowościach, gdzie funkcjonują OSP odbędą się uroczyste apele. 6 maja na terenie gminy Gorzyce rozpoczną się tradycyjne objazdy po sołectwach, zaś 13 maja w Czyżowicach będzie miało miejsce zakończenie tygodnia strażackiego. 16 maja w komendzie PSP w Wodzisławiu Śląskim zaplanowano dzień otwarty, na którym będzie można bliżej poznać pracę strażaków zawodowych. Warto wygospodarować trochę czasu i wybrać się na te wydarzenia.
FK