Postawili 11-metrową palmę wielkanocną. „To nasza piękna tradycja”
Była muzyka, słodki poczęstunek, wspólne ustawienie gigantycznej palmy oraz rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną.
MSZANA Palma wielkanocna to istotny symbol świąt Wielkiej Nocy. Co roku w sklepach, na wielkanocnych jarmarkach i w kwiaciarniach są dostępne różnorodne gotowe wzory, które zanoszone są później do kościoła w Niedzielę Palmową. Właśnie z tej okazji 2 kwietnia na terenie Parku Aktywnej Rekreacji w Mszanie zapanował iście palmowo-świąteczny klimat.
Gminna tradycja
Nie lada atrakcją podczas wydarzenia było ustawienie do pionu gminnej gigantycznej palmy wielkanocnej. Tegoroczna 11-metrowa została przyozdobiona niebiesko-żółtymi kwiatami. W operacji stawiania palmy wzięło udział kilkunastu mężczyzn. Panowie z niemałymi problemami, aczkolwiek bardzo ostrożnie, ustawili palmę w przygotowanym wcześniej wykopie. Zmagania te z zaciekawieniem i pewnymi obawami obserwowali pozostali uczestnicy. – Cieszę się, że mimo niekorzystnej pogody spotkaliśmy się tutaj razem. Mamy piękną tradycję stawiania w naszym parku palmy wielkanocnej. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie ona kontynuowana – mówił wójt gminy Mirosław Szymanek.
Palma Julii najpiękniejsza
W trakcie wydarzenia odbyło się także rozstrzygnięcie konkursu na palmę wielkanocną. Te zrobione były różnymi technikami i z różnych artykułów. Od gałązek forsycji, po wiosenne bazie, tulipany, aż na kwiatach z bibuły skończywszy. Zdaniem jury palma Julii, która wykonała ją własnoręcznie, była tą najpiękniejszą. Wykonana była z gałązek bukszpanu, a między nimi wplecione zostały kwiaty z bibuły: różowe, białe i czerwone.
Palma z tradycjami
Swoje palmy wykonały także rady sołeckie z Mszany, Gogołowej i Połomi. Te nie mierzyły kilkanaście centymetrów, a po kilka metrów. Również zachwycały od strony wizualnej. Swoją palmę zrobili także Danuta i Kazimierz Wrona. – To tradycyjna palma z gminy Lipnica Wielka, skąd pochodzi mój mąż – mówiła pani Danuta. Pan Kazimierz wyjaśnił, że jest ona zrobiona z długich pojedynczych gałązek wierzby, które tworzą trzon palmy. Na nich kaskadowo były ułożone warstwy gałązek bukszpanu oraz iglaków. Między nimi wplecione zostały z kolei ręcznie wykonane kolorowe kwiaty.
Justyna Koniszewska