OSP Bluszczów podsumowała rok działalności
BLUSZCZÓW Strażacy z OSP Bluszczów podsumowali rok działalności na zebraniu sprawozdawczym. Przedstawili także ciekawe plany na kolejny rok.
Bluszczów to jedna z mniejszych miejscowości gminy Gorzyce, a nawet powiatu wodzisławskiego. W samym centrum miejscowości zlokalizowana jest remiza strażacka. To jedno z kilku miejsc w tym sołectwie, gdzie ciągle się coś dzieje. Mimo niedużego obiektu (mała świetlica, skromne pomieszczenie biurowe, zaplecze sanitarne i garaż), dzieją się tam nieraz duże rzeczy – z pożytkiem dla całej społeczności. Jak mówią sami strażacy, są oni otwarci na wszelką współpracę i każde inicjatywy, które służą słusznym sprawom. W dniu 05.02.2023 przeprowadzone zostało zebranie sprawozdawcze, podsumowujące działalność jednostki w roku 2022.
Działania ratowniczo-gaśnicze
– W roku 2022 jednostka OSP w Bluszczowie alarmowana była 10-krotnie, z czego strażacy każdorazowo stawiali się na zgłoszenie do remizy. Alarmy dotyczyły następująco: 5 miejscowych zagrożeń, 3 pożarów, 2 zgłoszenia zakwalifikowane ostatecznie jako alarmy fałszywe. Mimo niewielu ,,wyjazdów do akcji” jednostka czyni starania, by stale pozostawać w ciągłej gotowości bojowej. Wiąże się to m. in. z regularną kontrolą poprawności działania sprzętu, a także przeprowadzaniu zbiórek szkoleniowych. Na chwilę obecną jednostka liczy sobie 15 członków czynnych, z czego 14 posiada uprawnienia do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczo – gaśniczych. W roku ubiegłym swoje kwalifikacje podwyższyło 2 ratowników, pozytywnie kończąc szkolenie dowódców OSP, a kolejnych dwóch druhów zdobyło podstawowe szkolenie. Dużą wagę przywiązujemy do wyposażenia indywidualnego strażaków, by wyposażać każdego z nich w nowe i profesjonalne środki ochrony indywidualnej. Również i sprzętowo jednostka każdego roku wzmacnia się o nowy sprzęt. Tylko w roku ubiegłym była to m.in. prądownica uniwersalna typu turbo, dedykowana typowo do pożarów wewnętrznych. Nie tylko jednostka, ale i cała lokalna społeczność wzbogaciła się o nową syrenę elektroniczną, wykorzystywaną do alarmowania ludności w razie zagrożenia oraz pełniącą na co dzień funkcję wzywania strażaków do akcji – mówi prezes OSP Bluszczów Szymon Kwaśnica.
Akcje prewencyjne, spotkania z dziećmi
Obecnie jednostki OSP mogą mieć realny wpływ na podwyższanie świadomości w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa wśród mieszkańców poszczególnych miejscowości.
Jak informują sami strażacy również na tej płaszczyźnie jednostka OSP w Bluszczowie stara się prowadzić działania i organizować liczne akcje prewencyjne, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, na co dzień uczęszczających do lokalnej szkoły podstawowej i przedszkola. Pogadanki tematyczne oraz pokazy strażackie, ponadto zapoznawanie dzieci z remizą to już od wielu lat nieodłączny element działalności bluszczowskich strażaków.
– Tak też było w roku ubiegłym, kiedy to m.in. zorganizowany został letni biwak dla dzieci na terenie jednostki OSP. Były gry i zabawy, wspólne ognisko, noc w remizie, a o świcie poranna zaprawa. Moim zdaniem, dzieci i młodzież potrzebują takich inicjatyw, bo bez nich faktycznie uciekają do wirtualnego świata, a tak mają możliwość realnego przeżywania ciekawych przygód – wspomina inicjator tego wydarzenia, prezes Szymon Kwaśnica.
Ponadto z jego inicjatywy zorganizowane zostały zajęcia edukacyjne dla uczniów szkoły podstawowej, przygotowujące do Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Pożarniczej. Na etapie szkolnym konkurs ten cieszył się dużym zainteresowaniem, a aż dwóch reprezentantów bluszczowskiej szkoły jak i OSP dotarło do eliminacji szczebla powiatowego.
Zawody sportowo-pożarnicze
Rok 2022 był z pewnością bardzo satysfakcjonujący dla bluszczowskich strażaków z powodu odniesionych sukcesów na płaszczyźnie sportowej. W zawodach gminnych jednostka wystawiła drużynę MDP oraz seniorów grupy A. Młodzież po zaciętych bojach zajęła III miejsce, a seniorzy wywalczyli I miejsce i uzyskali awans do zawodów powiatowych. I tu kolejny sukces –drużyna zajęła III miejsce w powiatowych zawodach sportowo – pożarniczych OSP. Ubiegłoroczne zawody na szczeblu gminnym zostały dodatkowo wzbogacone o kategorię ,,Musztra zespołowa”, gdzie bluszczowscy strażacy, przygotowywani pod czujnym okiem Naczelnika, Michała Marcola (zawodowo żołnierza RP) zaprezentowali wysoki poziom umiejętności.
Plan dalszej działalności
Priorytetem jest dalsze podwyższanie kwalifikacji strażaków, m.in. kierowanie na szkolenia Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Każda jednostka OSP ma na wyposażeniu zestaw ratownictwa medycznego OSP R-1 w skład, którego wchodzi m.in. sprzęt do prowadzenia RKO oraz AED (Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny). Dobrze będzie, by jak największa liczba strażaków posiadała odpowiednie wyszkolenie i umiejętności, pomagające nieść podstawową pomoc w razie zagrożenia życia ludzkiego.
Przed Zarządem OSP w Bluszczowie stoi także nie lada wezwanie, bowiem z odpowiednim wyprzedzeniem należy podjąć przygotowania do zbliżającego się jubileuszu 100-lecia OSP przypadającego w roku 2024.
Czekają na nowy samochód
Już w roku 2022 Zarząd postulował, by wespół z lokalnym samorządem i kierownictwem KP PSP w Wodzisławiu Śląskim podjąć odpowiednie kroki w celu pozyskania środków na nowy zakup samochodu pożarniczego. Obecnie w garażu remizy stacjonuje strażacki Star 244 z datą produkcji 1987. Bluszczowscy strażacy przełamując nieco stereotypy, wyszli z propozycją pozyskania samochodu GLBM (czyli lekkiego samochodu gaśniczego ze zbiornikiem wodnym i motopompą pożarniczą), który bez konieczności podejmowania przebudowy garażu, zmieściłby się gabarytowo na obecnym stanowisku garażowym. Nowy samochód to nie tylko komfort i nowe rozwiązania techniczne, ale też większe możliwości, bezpieczeństwo oraz dalszy rozwój jednostki. Nowy samochód byłby idealnym uhonorowaniem zbliżającego się okrągłego jubileuszu.
Fryderyk Kamczyk