Co w SOWie huczy? Czyli jak się uczyć poprzez zabawę w mini Centrum Nauki Kopernik
WODZISŁAW ŚL. We wrześniu 2022 roku otwarta została SOWA, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Jest to program realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki za pośrednictwem warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Można w nim zobaczyć i przetestować 18 ciekawych doświadczeń naukowych. Projekt ten został stworzony z myślą o zainteresowaniu dzieci (i nie tylko) nauką i otaczającymi nas zjawiskami. SOWA znajduje się w zmodernizowanym Pałacu Dietrichsteinów bardzo blisko rynku, a wstęp jest bezpłatny.
Wiemy już co to jest SOWA i gdzie się znajduje. Pozostało najważniejsze pytanie – czego można tam doświadczyć? Eksperymentów jest wiele i wystarczą na parę godzin przyjemnej nauki, ale żeby nie psuć niespodzianki opiszemy jedynie kilka z nich.
Powietrzna Armata
Jak nazwa wskazuje Powietrzna Armata to konstrukcja pozwalająca strzelać powietrzem. Całe doświadczenie polega na naciągnięciu materiału za rączkę, wycelowaniu i strzeleniu w przygotowany w pewnej odległości cel. Po trafieniu tarcza błyska. Działo to jest zaskakująco silne i mogłoby bez problemu przewrócić aluminiową puszkę.
Znikokot
Znikokot to zadanie polegające na ukryciu obrazka kota na ekranie przy pomocy trzech suwaków zmieniających kolor tła. Każdy z nich zwiększa lub zmniejsza nasycenie jednego z 3 kolorów, czerwonego, zielonego lub niebieskiego. Nie każdy wie, że po połączeniu tych 3 barw w odpowiednich proporcjach można otrzymać każdy istniejący kolor, a w ten sposób z wyświetlaniem obrazów radzą sobie wszystkie ekrany i monitory, na które patrzymy każdego dnia.
Krocząca Sprężyna
Każdy, kto przez dłuższy czas bawił się sprężyną zwaną Slinky pewnie wie, że po odpowiednim zrzuceniu jej ze schodów zaczyna „chodzić”. Dokładnie na tej samej zasadzie działa to doświadczenie. Na pochyloną bieżnię upuszczamy zabawkę, która zaczyna kroczyć. Teraz wystarczy ustawić odpowiednią prędkość, aby Slinky wykonywało ruch w miejscu. Może to chwilę zająć, ale efekt końcowy zdecydowanie jest tego wart.
Lewitująca Piłka
Ostatnim i moim zdaniem najciekawszym doświadczeniem jest lewitująca piłka. Cały eksperyment polega na włączeniu dmuchawy i upuszczeniu nad nią piłki z odpowiedniej wysokości. Całość wygląda jak magia, a dodatkowo efekt wzmacnia to, że po poruszeniu rurą piłka rusza się razem z nią. Tubę można również pochylić.
W Strefie Odkrywania, Wyobraźni, Aktywności – SOWA w Wodzisławiu Śląskim możemy również eksperymentować z kamerą termowizyjną; piaskiem kinetycznym, tworzącym mapę topograficzną, a także z lustrami. To tylko niektóre z 18 ciekawych doświadczeń. Oprócz tego na odwiedzających czeka także strefa warsztatowa, gdzie szczególnie dzieci, przy stolikach mogą spróbować swoich sił w prostych eksperymentach.
Dawid Utrata
Artykuł powstał w ramach projektu „Zawodowy Debiut”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu Śląskim, we współpracy z Wydawnictwem Nowiny Sp. z o.o.