Rekordowe pieniądze na inwestycje w Pszowie
PSZÓW W budżecie na 2023 rok władze miasta zaplanowały rekordową kwotę wydatków inwestycyjnych. To pokłosie pozyskania sporych środków zewnętrznych, które zostaną przeznaczone m.in. na inwestycje drogowe.
– W najbliższym czasie ogłosimy przetargi na remonty dróg, na które otrzymaliśmy środki m.in. z Polskiego Ładu. W roku 2023 roboty drogowe obejmą 11 dróg i będą realizowane w różnych częściach miasta. Największym wyzwaniem organizacyjnym będzie kontynuacja przebudowy ul. Karola Miarki. Bardzo duży zakres prac będzie realizowany na os. Grunwaldzkim i obejmować będzie całkowitą przebudowę ulic Juranda i Jagienki. Realizowana będzie przebudowa ul. Hallera, która wreszcie doczeka się remontu. Planujemy także prace remontowe na całości ul. Obrońców Pokoju, na bocznej ul. Konopnickiej, na jednym z odcinków drogowych na os. Biernackiego, ul. Jaskółczą w Krzyżkowicach a także jednej z bocznych ulicy Paderewskiego. W ramach kontynuacji zadania dofinansowanego z Funduszu Dróg Samorządowych realizowane będą roboty na ul. Łanowej.
Nie tylko na drogi
Oprócz robót drogowych będą również kontynuowane prace związane z zagospodarowaniem terenu po byłej kopalni „ANNA” a także na terenie ZGKiM będzie realizowana budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów wyposażonego w całą niezbędną infrastrukturę.
W planie inwestycyjnym znajdują się również m.in. takie zadania jak wymiana źródła ciepła w SP 4 czyli wymiana starych kotłów węglowych na kotły gazowe, przebudowa wejścia do MOK-u, budowa parkingu przy Przedszkolu nr 3 czy też kontynuacja budowy kanalizacji przy ul. K. Miarki. Na zadania inwestycyjne w mieście planowane jest wydanie prawie 25 mln zł. Tak olbrzymiej kwoty na zadania inwestycyjno – remontowe jeszcze w historii Pszowa nie było, nawet w czasach rozbudowy oczyszczalni i budowy kanalizacji – podkreśla Piotr Kowol, zastępca burmistrza Miasta Pszów.
Warto dodać, że większość planowanego budżetu na inwestycje w 2023 roku udało się Miastu pozyskać ze środków zewnętrznych. Same roboty drogowe pochłoną kilkanaście milionów złotych. – Nie będzie to całkowite pokrycie potrzeb remontowych na drogach, ale wybraliśmy do remontów te drogi, które są w najgorszym stanie. W wielu przypadkach doraźne remonty cząstkowe po prostu traciły sens – wyjaśnia wiceburmistrz.
Renowacja maszynowni powiększy pulę
Co ciekawe, miasto stara się również o pozyskanie dofinansowania zewnętrznego z funduszy Polskiego Ładu na renowację zabytków, docelowo mowa o renowacji budynku maszyny wyciągowej szybu Chrobry I, która od kilku lat jest obiektem zaprzyjaźnionym Industriady, a na który to obiekt Miasto posiada dokumentację zatwierdzoną przez konserwatora zabytków i pozwolenie na budowę. Jeśli takie dofinansowanie udałoby się uzyskać, kwota na inwestycje w 2023 roku może się powiększyć do prawie 30 mln zł.
(ska)