Podziel się jedzeniem z potrzebującymi
Punkt służący do nieodpłatnej wymiany żywności powstał w Godowie. Mowa o Jadłodzielni, która działa już od kilki dni.
GODÓW Przy Gminny Ośrodku Pomocy Społecznej w Godowie zainstalowana została Jadłodzielnia, dzięki której każdy może się podzielić jedzeniem. Z każdym. – Zarówno dzieląc się, jak i częstując się produktami zapobiegamy marnotrawieniu jedzenia – przekują pracownicy Urzędu Gminy w Godowie.
Kto wyprodukował, kupił lub ugotował za dużo pożywienia – przynosi, kto ma ochotę – częstuje się nim bezpłatnie. Taka jest filozofia foodsharingu przyświecająca funkcjonowaniu Jadłodzielni. Od kilku dni takie miejsce funkcjonuje na terenie gminy Godów. Jadłodzielnia znajduje się z tyłu budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Godowie przy ul. 1 Maja.
– W naszej gminie nie brakuje osób, którym ta forma pomocy się przyda. Z drugiej strony, ci którzy mają nadmiar jedzenia i nie chcą, by się zmarnowało, mogą się nim teraz podzielić. Na pewno się ono tu nie zmarnuje. Ważne, by przestrzegać tych zasad, które wymienione są na froncie jadłodzielni – mówi Mirela Tront, kierownik GOPS Godów. To właśnie GOPS Godów zrealizował projekt pn. „Poczęstuj się – zakup jadłodzielni dla mieszkańców Gminy Godów” w ramach programu „WzMOCnij Swoje Otoczenie”, organizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Gmina Godów pozyskała na ten cel 20 tys. zł.
Na Jadłodzielnię składa się duża drewniana szafa, w której wydzielono trzy strefy: na żywność suchą, na produkty świeże oraz lodówkę. Jest czynna 24 godziny na dobę wszystkie dni w tygodniu. Dostęp do niej jest powszechny. Nie trzeba nikogo informować, ani z nikim się umawiać.
Co można przynieść? Jak przekazują urzędnicy z Godowa, przede wszystkim produkty, które sami moglibyśmy zjeść. Preferowane są również produkty, które przekroczyły datę minimalnej trwałości – „najlepiej spożyć przed”, ale nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia – „należy spożyć do”; produkty zapakowane lub w pojemnikach, sery, jogurty, twarogi oraz wyroby własne, np. ciasto lub zupy starannie i szczelnie zapakowane, z naklejonym opisem potrawy i datą przygotowania.
Czego nie wolno przynosić? Surowego mięsa, produktów z niepasteryzowanego „surowego” mleka; potraw zawierających surowe jaja; produktów napoczętych, np. otwartych puszek; produktów z oznakami popsucia (nietypowy zapach, kolor, obecność pleśni itp.); a także alkoholu.
(juk)