Uczniowie i uczennice jak modele i modelki – poszli w pokazie mody
RYDUŁTOWY W Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Rydułtowach odbyła się konferencja „Rzemiosło – wartość intelektualna w ludzkich dłoniach”. Oprócz wystąpień prelegentów, na finał konferencji zaprezentowano pokaz mody w wykonaniu uczennic i uczniów szkoły.
O tym, jak rzemieślnicy są ważni dla rynku pracy opowiedzieli m.in. dr. inż. Tomasza Zieliński – profesor Uniwersytetu Ekonomicznego oraz prof. dr. hab. Jan Klimek, prezes zarządu Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, a także Klaudia Stano z fundacji Katalyst Education (menadżerka projektu Mapa Karier) i Anna Orszulik-Oślizlok, dyrektor biura Cechu w Wodzisławiu Śl, która w statystykach opowiedziała o mijającym Roku Rzemiosła.
Możemy być dumni z rodzinnych firm
– Bycie rzemieślnikiem z atrakcyjnym zawodem nikogo nie ogranicza. Wręcz przeciwnie – daje szersze możliwości, bo ma się fach w ręku – mówił prof. Jan Klimek, nawiązując także do sytuacji w powiecie wodzisławskim. – My na Śląsku jesteśmy bardzo uprzywilejowani. Szczególnie ten okręg – Wodzisław, Rybnik, Żory. Tu jest bardzo dużo firm rodzinnych, z tego słyniecie – podkreślił prof. Klimek.
Pokaz w wykonaniu uczniów
Na finał konferencji odbył się pokaz mody pt. „Świąteczne inspiracje” w wykonaniu uczniów technikum o specjalności stylista, który we wrześniu został uruchomiony w Rydułtowach. Nad pracą uczniów czuwała projektantka ze studia Sofi Fashion Zofia Pomiotło, a w samym pokazie uczestniczyło ponad 30 modelek i modeli. W przygotowaniu pokazu pomogli także opiekunowie uczniów: Joanna Kowalska i Jolanta Bartnik-Mazur. – Technicy styliści brali udział w doborze stylizacji, sami też występują w pokazie. Dla nich to pierwsze tego typu przedsięwzięcie, to ich pierwsze spotkanie z pokazem i tym wszystkim, co się z nim wiąże. Przede wszystkim to dla nich świetna nauka – mówiła Joanna Kowalska, pedagog, nauczyciel w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Rydułtowach.
– Oprócz troski o kształcenie ogólnokształcące, już lata temu ogromną wagę zaczęliśmy w powiecie wodzisławskim przywiązywać do kształcenia branżowego. Temu zagadnieniu poświęciliśmy szereg spotkań, inicjatyw. Mówiąc o tym, jak ważne jest szkolnictwo zawodowe, powiem tylko, że m.in. znacznie poszerzyliśmy bazę zawodową dla kształcenia naszych uczniów. Już w 2018 roku Powiat zakończył realizację unijnego projektu, dzięki któremu za kwotę ponad 3 mln zł doposażyliśmy wszystkie pracownie w naszych szkołach. W sumie, dzięki projektowi i unijnej dotacji sięgającej 6 mln zł o najnowocześniejsze sprzęty wzbogaciły się pracownie w sześciu powiatowych szkołach. Dzięki temu możemy wykształcić młodych fachowców – mówiła Kornelia Newy, członkini zarządu powiatu odpowiedzialna za oświatę.
(ska)