PCKZiU podpisało umowę z firmą EKO-OKNA z okazji Święta Szkoły
WODZISŁAW ŚL. W Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim 23 listopada odbyło się Święto Szkoły. Z tej okazji uczniowie i zaproszeni goście wzięli udział w mszy świętej, a później przemaszerowali do szkoły. Podczas akademii nastąpiło podpisanie umowy o współpracy pomiędzy szkołą i firmą EKO-OKNA S.A. Na czym ma polegać ta współpraca?
Uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście rozpoczęli świętowanie od mszy świętej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim, gdzie wraz z Orkiestrą Dętą Kompanii Węglowej KWK Marcel przeszli spod szkoły. Mszę celebrował prałat ks. Bogusław Płonka. Po nabożeństwie uczestnicy Święta Szkoły w uroczystym pochodzie wrócili do szkoły, gdzie odbyła się akademia.
Szkoła zmienia swoje oblicze
Podczas części oficjalnej powitano zaproszonych gości, a także odśpiewano hymny: państwowy i górniczy. – Przez dwa trudne lata naznaczone pandemią, nauczyliśmy dostrzegać to, czego może do tej pory nie widzieliśmy i nie docenialiśmy. Święto Szkoły to czas, który rokrocznie wymaga od nas refleksji nad kwintesencją naszej roli w środowisku, jego przyszłości, kierunku zmian i dotychczasowego dorobku. Nie inaczej będzie dzisiaj. Znaleźliśmy się w punkcie, w którym korzystając z przeszłości tworzymy twórczą, aktywną i pracowitą drogę do przyszłości. Nowa formuła determinuje cele, zadania i sposoby ich realizacji, a dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość wymusza wobec planów i przyzwyczajeń elastyczność i otwartość – podkreśliła w swoim wystąpieniu Ewelina Limanowska, p.o. dyrektora PCKZiU.
– O tym, że ta szkoła jest placówką z górniczymi tradycjami wie chyba każdy z nas. W Wodzisławiu i okolicach do dziś wśród jeszcze wielu ludzi obecne jest określenie szkoły na Gałczyńskiego, jako szkoły górniczej. I jestem przekonany o tym, że w tej szkole – z jedyną przecież w regionie sztolnią ćwiczebną – o górniczych korzeniach nigdy się nie zapomni. Z ogromnym szacunkiem do górniczych tradycji, Powiatowe Centrum od dłuższego czasu prężnie rozwija się w kształceniu innych, niż górnicze, zawodów. Tutaj kształcą się między innymi przyszli elektrycy, technicy chłodnictwa i klimatyzacji, mechatronicy, czy technicy-analitycy. I kształcą się w warunkach, którym zazdrości im nie jedna szkoła w regionie. Te nowoczesne kierunki powstały we współpracy z lokalnymi firmami i pracodawcami – mówił starosta Leszek Bizoń.
Umowa z EKO-Oknami
Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim zawarło kolejną umowę patronacką. Tym razem szkoła zawarła porozumienie z firmą EKO-OKNA S.A. z siedzibą w Kornicach. Podpisy zostały złożone podczas uroczystości związanych z dzisiejszym Świętem Szkoły. Umowę sygnowali starosta Leszek Bizoń, p.o. dyrektora szkoły Ewelina Limanowska oraz Joannę Łyko – dyrektor pionu administracji EKO-OKNA S.A.
Współpraca zakłada organizację wykładów i spotkań tematycznych, kształtowanie u uczniów postaw przedsiębiorczości, sprzyjających aktywnemu współdziałaniu w życiu lokalnego rynku pracy, zaznajamianie nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz uczniów z nowoczesnymi technologiami w cyklu produkcji, współdziałanie w obszarze modyfikacji programu nauczania pod kątem potrzeb firmy.
Umowa o współpracy zostaje zawarta w celu współdziałania na rzecz rozwoju edukacji oraz wzbogaceniu możliwości przygotowania zawodowego przyszłych kadr i lokalnej społeczności, obejmuje swoim patronatem klasy kształcące w zawodzie: technik automatyk, technik mechatronik, technik mechanik, technik elektryk, technik spawalnictwa, operator obrabiarek skrawających, technik robotyk – nowość od września 2023 r.
W uroczystości udział wzięli m.in. parlamentarzyści z regionu, przedstawiciele władz powiatu oraz dyrektorzy szkół ponadpodstawowych z powiatu wodzisławskiego. Święto Szkoły swoimi występami uświetnili również uczniowie ze szkolnego kabaretu i zespołu, a także wokalistka Anna Galwas.
Nowa hala rośnie w Kokoszycach
Przypomnijmy, że w Wodzisławiu Śląskim, a konkretnie w dzielnicy Kokoszyce, powstaje nowa hala EKO-Okien, która ma zajmować 17 ha. Budowa jest już bardzo zaawansowana. – Obecnie prowadzone są prace montażowe konstrukcji dachowej oraz równolegle montaż samego zadaszenia. Następnie w planach jest montaż ścian bocznych hali produkcyjnej oraz budowa pierwszego poziomu biurowca. Zakończenie inwestycji przewidziano na wrzesień/październik 2023 r. – informują w wodzisławskim magistracie.
Intensywna rekrutacja do wodzisławskiej fabryki „Eko-Okien” trwa. Aktualne oferty pracy dostępne są na stronie praca.ekookna.pl. Firma deklaruje, że w nowo powstałej hali produkcyjnej na Olszynach zatrudni na początek 1000 pracowników.
Szymon Kamczyk