Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (1140) Data wydania: 27.09.22
Czytaj e-gazetę

Na terenie gminy Mszana ruszyły zebrania wiejskie

MSZANA Już niedługo na terenie gminy Mszana odbędą się zebrania wiejskie, których głównym tematem będzie podział środków funduszu sołeckiego na 2023 r. – Mieszkańcy będą decydować, na co przeznaczane zostaną środki – zwracają uwagę gminni urzędnicy. Pierwsze ze spotkań miało miejsce w poniedziałek 26 września. Kolejne zaplanowano na czwartek.

Zebranie w Połomi odbędzie się w poniedziałek 26 września o 16.00 w głównej sali Ośrodka Kultury przy ul. Szkolnej. Zebrania w Mszanie i Gogołowej odbędą się w czwartek 29 września – kolejno o 16.00 w Ośrodku Kultury przy ul. Mickiewicza oraz o 18.00 w sali gimnastycznej miejscowej Szkoły Podstawowej.

Ważne quorum

Gminni urzędnicy zwracają uwagę, że zgodnie ze statutami sołectw zebrania wiejskie mogą podejmować prawomocne uchwały, gdy uczestniczy w nich odpowiednia liczba mieszkańców. W Mszanie i Połomi minimalna liczba uczestników wynosi 40 mieszkańców, a jeśli nie zbierze się ta liczba, zebranie zostanie zwołane w drugim terminie, tego samego dnia, 10 minut później. W drugim terminie wymagane quorum to 25 mieszkańców. W Gogołowej, najmniejszym z sołectw, quorum w pierwszym terminie wynosi 35 mieszkańców.

To mieszkańcy decydują

– Na zebraniach mieszkańcy bezpośrednio mogą decydować, na co są przeznaczane środki dedykowane na konkretne sołectwo. Fundusz sołecki na 2023 rok to kwota po nieco ponad 57 tys. zł na każde sołectwo – mówią gminni urzędnicy. Dodają, że w poprzednich latach z tych środków były realizowane m.in.: budowa altan sołeckich, zakup urządzeń na place zabaw, nasadzenia krzewów i roślin ozdobnych, projekty i budowa oświetlenia ulicznego i boiska szkolnego, utwardzanie bocznych dróg. Fundusz Sołecki w części wzmacnia też organizacje i stowarzyszenia w danej wsi. Zakupywano z niego m.in. drobne wyposażenie dla remiz strażackich, szatni sportowej, biblioteki, szkół i przedszkoli.

(juk)