Chorych na grypę było prawie dwa razy więcej niż na Covid-19
Okazuje się, że prawie dwa razy więcej mieszkańców Wodzisławia Śl. zachorowało na grypę i choroby grypopodobne niż na koronawirusa. Tak przynajmniej wynika z danych Sanepidu.
WODZISŁAW ŚL. Sekcja epidemiologii w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE) w Wodzisławiu Śl. prowadzi nadzór m.in. nad organizacją i wykonawstwem szczepień ochronnych. Tamtejsza kierownik sekcji higieny pracy Beata Brawańska w trakcie ostatniej wodzisławskiej sesji, która odbyła się 25 maja referowała radnym raport za zeszły rok właśnie w tym zakresie.
21 odczynów niepożądanych
Jak zaznaczyła na wstępie Beata Brawańska, rok 2021 był czasem szczególnym w pracy PSSE w związku z epidemią koronawirusa. Dalej poinformowała, że w ubiegłym roku stacja odnotowała na terenie miasta 8 811 zachorowań na choroby zakaźne, w tym na: grypę i choroby grypopodobne 5 728 przypadków, a na covid-19 – 2 858 przypadków. – W związku ze szczepieniami w zeszłym roku odnotowano 21 niepożądanych odczynów po szczepieniu przeciw SARS CoV-2, w tym 6 poważnych – mówiła Beata Brawańska. Niepożądane odczyny dotyczyły preparatów: Astra Zeneca (dwa), Comirnaty (dwa), Johnson&Johnson (jedna) oraz Moderna (jedna). – U tych osób wystąpiła np. wysoka gorączka, wymioty, bóle mięśniowe, ogólne osłabienie, a u dwóch osób wystąpiła także utrata przytomności – mówiła.
Coraz więcej antyszczepionkowców
Do końca ubiegłego roku zgłoszonych było 168 dzieci, których rodzice nie zgodzili się na wykonywanie obowiązkowych szczepień. Beata Brawańska podkreśliła, że tendencja nieszczepienia dzieci z terenu Wodzisławia Śl. jest wciąż wzrostowa. – Bardzo nas te liczby niepokoją – mówiła. Zauważmy, że na koniec 2018 r. liczba dzieci, których rodzice nie zgadzają się na wykonywanie szczepień obowiązkowych, wynosiła 129, a na koniec 2019 r. – 140. – Liczba niezaszczepionych dzieci nie jest duża, ale cały czas rośnie. Tak jest nie tylko w Wodzisławiu Śl., ale również na terenie całego powiatu wodzisławskiego – mówiła kierownik Brawańska. – Coraz więcej rodziców tzw. antyszczepionkowców nie zgadza się na obowiązkowe szczepienia swoich pociech – dodała.
Na co szczepili się wyjeżdżający za granicę?
Na terenie Wodzisławia Śl. znajduje się punkt szczepień zagranicznych. Wykonywane są tam szczepienia osób wyjeżdżających za granicę. W ubiegłym roku mieszkańcy szczepili się głównie przeciwko takim chorobom jak: błonica – 21 osób, tężec – 21 osób, krztusiec – 18 osób, poliomyelitis – 18 osób, wirusowe zapalenie wątroby typu A – 16 osób, dur brzuszny – 16 osób, żółta gorączka – 11 osób, cholera – 2 osoby. Zwróćmy uwagę, że ze względu na panującą w 2021 r. sytuację epidemiologiczną liczba tych szczepiepień drastycznie spadła w porównaniu do lat wcześniejszych.
(juk)