Rydułtowy przejęły kolejne tereny od SRK
Rydułtowy przejęły kolejne tereny od Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Tym razem do miasta trafiły ponad 4 ha gruntów. Mają powstać tam mieszkania, strzelnica sportowa i centrum przesiadkowe.
RYDUŁTOWY Władze Rydułtów przejęły od Spółki Restrukturyzacji Kopalń trzeci i ostatni pogórniczy teren znajdujący się w centrum miasta przy ul. Ofiar Terroru. Tym samym zakończył się okres prawie trzyletnich negocjacji pomiędzy miastem a SRK.
Odbywały się „męskie rozmowy”
Jak zapewniali włodarze Rydułtów i przedstawiciele SRK, negocjacje nie należały do łatwych. – Rozmowy były długotrwałe. Nazwałbym je męskimi, bo nie zawsze się zgadzaliśmy, ale najistotniejsze jest to, co mamy na końcu. Życzę z całego serca powodzenia w realizacji planów – mówił podczas konferencji prasowej Radosław Wojtas, wiceprezes zarządu ds. Ekonomiki i Finansów Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Z kolei burmistrz Marcin Połomski wskazywał na to, że otrzymane ziemie to dopiero początek i punkt wyjścia do realizacji ambitnych pomysłów, które władze miasta mają na zagospodarowanie tych terenów. Powstaną tam między innymi mieszkania.
– W ramach spółki SIM Śląsk Południe chcemy wybudować osiedle mieszkaniowe, czynszowe dla nowych rydułtowików – powiedział Marcin Połomski. Miasto zamierza również wybudować tam drogę wiodącą do ulicy Adama Mickiewicza. Będzie ona łącznikiem obecnego dworca PKP, który zmieni się w centrum przesiadkowe i nie będzie drogą ślepą jak do tej pory, a sztolnia ćwiczebna zostanie zamieniona w strzelnicę sportową.
Najbliższe lata będą intensywne
Planowane przez miasto inwestycje mają być gotowe w najbliższych latach. – Inwestycje w ramach programu Rozwój Lokalny z funduszy norweskich (centrum przesiadkowe, strzelnica i droga – przyp.red) musimy przeprowadzić do kwietnia 2024, natomiast z budową osiedla, zgodnie z planem założycielskim spółki mamy czas do 2029 roku – wyjaśnił Połomski. W sumie w trzech transzach Rydułtowy przejęły od Spółki Restrukturyzacji Kopalń tereny o łącznej powierzchni około 7 hektarów, warte ponad 8 milionów złotych. Pierwsze tereny miasto przejęło w lipcu, kolejne w październiku, by ostatniego targu dobić z końcem 2021 roku.
(apa)