Imprezowy sposób na szczepienia. U jednych działa lepiej, u innych gorzej
Żeby się zaszczepić, często nie trzeba nigdzie się rejestrować czy gdziekolwiek dzwonić. Coraz częściej można się bowiem zaszczepić na imprezach plenerowych. Takich, jak ostatnio w Gogołowej czy w Lubomi. Zazwyczaj można też się spisać.
POWIAT W niedzielę, 12 września na boisku w Gogołowej Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mszanie zorganizował Trzeci Gigantyczny Plac Zabaw. W tym roku na miejscu dodatkowo czynny był mobilny punkt Narodowego Spisu Powszechnego i punkt szczepień przeciwko COVID-19. – Ze szczepień skorzystało ponad 30 osób, a przed Terenowym Punktem Spisowym wręcz ustawiały się kolejki – donosi Urząd Gminy w Mszanie. To niezły wynik, biorąc pod uwagę fakt, że impreza skierowana była głównie do dzieci.
Mobilny punkt szczepień stanął w Gogołowej na prośbę wojewody. – Punkt działał w ramach akcji promocji szczepień – wyjaśnia Mirosława Książek-Rduch z Urzędu Gminy w Mszanie.
Wykorzystywanie różnego rodzaju imprez do promowania szczepień stało się ostatnio dość powszechne. Mobilny punkty szczepień działały m.in. podczas Festynu Ziemniaczanego, który 11 września odbył się w Skrzyszowie, czy dzień podczas Festynu Dożynkowego w Lubomi. W Skrzyszowie do szczepienia przystąpiło 60 uczestników imprezy. – Wydaje mi się, że to bardzo dobry wynik – mówi Mariusz Adamczyk, wójt Gminy Godów.
Za to w Lubomi mobilny punkt przyniósł bardzo skromny efekt. – Zaszczepiło 10 osób, w tym 9 Johnsonem, 1 Pfizerem. Zachęcaliśmy do szczepień, przypominaliśmy o nich, ale jak widać bez większego skutku – mówi Bogdan Burek, zastępca wójta Gminy Lubomia. Tu promocja się więc nie powiodła, choć sama impreza ta cieszyła się nieporównywalnie większym zainteresowaniem, niż ta w Gogołowej czy Godowie, gdzie też jednak nie brakowało ludzi.
(art)
Ilu zaszczepiło się w powiecie?
Mieszkańcy gminy Lubomia są zresztą najbardziej sceptyczni wobec szczepień w całym powiecie. W pełni zaszczepiło się tutaj 3 094 osób (39,1% populacji gminy), a jedną dawką 3 158 osób (39,9% populacji). A jak wygląda to w innych gminach powiatu wodzisławskiego? Przedstawiamy na grafice obok.