Co będzie się działo w Wiosce Powstańczej?
W tym roku obchodzimy 100 rocznicę III Powstania Śląskiego. Z tej okazji przy Bibliotece Publicznej w Rydułtowach stanie Wioska Powstańcza, gdzie będzie można wczuć się w klimat dawnych lat i zobaczyć inscenizację walk, zjeść kołocz i poklachać z gospodyniami czy zrobić sobie pamiątkowe retro zdjęcie.
RYDUŁTOWY Lokalna Komisja Grantowa w Ośrodku Działaj Lokalnie w Rybniku (CRIS) zatwierdziła listę zwycięzców 16. edycji „Działaj Lokalnie”. Wśród nich znalazł się Festiwal Stowarzyszeń zgłoszony przez Moje Miasto w Rydułtowach. Już w najbliższy piątek (27.08) organizatorzy zapraszają do odwiedzenia Wioski Powstańczej, która powstanie dzięki dofinansowaniu pozyskanego z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Inicjatywę wspiera również Urząd Miasta w Rydułtowach.
Głównym punktem programu będzie inscenizacja
W tym roku obchodzimy 100 rocznicę III Powstania Śląskiego. – Z okazji tego jubileuszu chcemy zaproponować mieszkańcom Rydułtów i nie tylko, możliwość odwiedzenia zainscenizowanej Wioski Powstańczej – mówi prezes Stowarzyszenie Moje Miasto z Rydułtów Marek Wystyrk. Wydarzenie ma być wyjątkowe, zapaść w pamięć i przede wszystkim zintegrować lokalną społeczność. – Zależy nam na tym, aby odwiedzający mogli poczuć atmosferę tamtych czasów, wczuli się w nią – dodaje.
Wioska Powstańcza będzie ulokowana przy Bibliotece Publicznej w Rydułtowach. – Mamy wyznaczony pewien teren przy bibliotece i tam staną namioty a’la wojskowe. Będzie z nami tez Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna „Powstaniec Śląski”, która odtworzy walki powstańców. To będzie ostatni i najważniejszy punkt programu – mówi Wystyrk.
Chcą zachować pamięć o dawnym Śląsku
W ramach Wioski Powstańczej na uczestników będzie czekało również Retro Atelier. – Każdy odwiedzający będzie mógł zrobić sobie zdjęcie w stylu lat 20. po to, żeby mieć pamiątkę – mówi prezes Stowarzyszenia Moje Miasto. Kolejną atrakcją będą warsztaty pt. „Czarny Śląsk”, które będą przeznaczone głównie dla dzieci i młodzieży. Ich celem będzie pokazanie tradycyjnego śląskiego domu, w którym głowa rodziny, czyli ojciec, był górnikiem, matka zajmowała się domem. – Pokażemy typowy model śląskiej rodziny z tamtych lat. To też dobra okazja, aby zapoznać się z tradycjami i historią naszego regionu – tłumaczy.
Co jeszcze w programie?
Organizatorzy już dziś zapraszają pod Bibliotekę Publiczną w Rydułtowach, gdzie 27 sierpnia od godziny 16.00 czekać będą różne atrakcje. Odwiedzający będą mogli odwiedzić stoiska Teatru Safo, grupy „PIKOTKI”, Klub Seniora „Sami Swoi” czy ZHP Hufiec „Błękitne Niebo”. Chętne osoby otrzymają mapkę, by samodzielnie wyruszyć w trasę rowerową – w trakcie konieczne będzie skanowanie kodów QR, aby otrzymywać kolejne informacje na temat powstania i odwiedzanych miejsc. „Na śląskim podwórku” to z kolei warsztaty i animacje cioci Kloci, dzięki którym będzie można się wczuć w dawne klimaty Śląska. Później prezentowane będzie jeszcze umundurowanie, uzbrojenie i wyposażenie z czasów powstań śląskich. Pojawią się również medyczne klimaty, czyli powstańczy szpital polowy, gdzie będzie można zobaczyć, w jakich warunkach była udzielana powstańcom niezbędna pomoc. O godz. 19.00 punkt kulminacyjny całej imprezy – Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna „Powstaniec Śląski” odegra scenę pt. „Rozbicie posterunku Freikorpsu”.
(apa)