Przedszkolaki założą łąki kwietne oraz zbudują budki lęgowe i hotele dla pszczół
Mali uczestnicy proekologicznego międzynarodowego programu dowiedzą się o ponadlokalnym znaczeniu świata przyrody, jak ważna jest wspólna walka o środowisko oraz o tym, że nie ma znaczenia granica czy nazwa kraju w kontekście tego, co można zrobić dla świata fauny i flory.
WODZISŁAW ŚL. Jesienią wodzisławski samorząd będzie realizował nowy program pn. „Przedszkola bez granic – zwierzęta w mieście”. Ekologiczne warsztaty teatralne, budowa budek lęgowych dla jerzyków i hoteli dla pszczół, zasianie łąki kwietnej, kreatywne zajęcia i wycieczki – to tylko część z atrakcji, z których skorzystają uczestnicy polsko-czeskiej współpracy.
Edukacja ekologiczna od najmłodszych lat
Jak przekazują urzędnicy z wydziału dialogu, promocji i kultury Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śl. głównym celem projektu jest umocnienie współpracy i wymiana doświadczeń pomiędzy przedszkolami z Ostrawy Południa i Wodzisławia Śląskiego. Ekologiczna edukacja, która jest jego głównym tematem, ma uświadomić najmłodszym znaczenie i wagę problemu, jakim jest troska o środowisko. Do projektu po wodzisławskiej stronie przystąpią: Publiczne Przedszkole nr 15, Publiczne Przedszkole nr 8, Publiczne Przedszkole nr 3. Z czeskiej strony w projekcie wezmą udział: Przedszkole Ostrawa Dubin, Przedszkole P. Lumumby 25 oraz Przedszkole z Rezkowej.
Wodzisławscy urzędnicy są zdania, że edukacja ekologiczna powinna rozpoczynać się od najmłodszych lat, tak by wykształcone w dzieciństwie zachowania towarzyszyły dzieciom także w ich dorosłym życiu. Stąd właśnie projekt skierowany jest do przedszkolaków w wieku 5 – 6 lat. Udział w projekcie zwiększy nie tylko świadomość ekologiczną, ale zachęci do dbałości o środowisko i niesienia pomocy dzikim zwierzętom gatunków chronionych.
Zbudują hotele i budki
W ramach programu przedszkolaki wezmą udział m.in. w zajęciach edukacyjnych pn. „Wodzisławskie jerzyki”, w ramach których zgłębią wiedzę dotyczącą pożyteczności ptaków oraz dowiedzą się o korzyściach wynikających z dbania o nie. Uwagę skupią w szczególności na jerzykach, które przysługują się społeczeństwu jako naturalne źródła odkomarzania. Następnie wraz z opiekunami wykonają budki lęgowe, które zostaną umieszczone na terenie przedszkoli.
Najmłodsi wezmą także udział w zajęciach edukacyjnych, podczas których zostanie poruszany temat życia owadów. Stworzą dla nich łąkę kwietną i hotel, w którym znajdą schronienie i możliwość budowy gniazd. Ponadto podczas planowanego spotkania z pszczelarzem, wycieczki na farmę Jaroša w Studence czy do Stacji Ratownictwa w Bartoszowicach dzieci nauczą się, jak zachowywać się wobec zwierząt w mieście, aby je chronić.
oprac. (juk)