Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (1075) Data wydania: 29.06.21
Czytaj e-gazetę

Ochrona i połączenie kultury z edukacją – nowy pomysł na byłą kopalnię

PSZÓW Podczas łączonego posiedzenia komisji rady miasta Pszów zarówno radni, jak i zaproszeni goście mieli okazję poznać nowy plan na tereny po kopalni „Anna”. W posiedzeniu udział wzięli m.in. architekci, senator Ewa Gawęda oraz reprezentanci organizacji działających w Pszowie, także tych do tej pory nieprzychylnych działaniom władz.

Tematem spotkania było zagospodarowanie zabytkowego kompleksu budynków industrialnych, zaprojektowanych ponad sto lat temu przez Hansa Poelziga oraz terenu wokół nich. Chodzi o zabudowania szybu „Chrobry I” – budynek maszyny wyciągowej i rozdzielnię oraz budynek łaźni i maszyny wyciągowej szybu „Jan”. – Przechodząc każdego dnia obok tych miejsc, być może nie dostrzegaliśmy ich wyjątkowego charakteru. Dopiero osoby z zewnątrz uświadomiły nam jak cenne obiekty posiadamy. Jesteśmy przekonani, że powinniśmy je chronić i zagospodarować tak, by były udostępnione mieszkańcom i zaczęły nowe życie – rozpoczął spotkanie zastępca burmistrza Piotr Kowol.

Obecny podczas spotkania Krzysztof Pietrek, zajmujący się tworzeniem strategii marki, podkreślał, że jako absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu od dawna widział potencjał w pokopalnianych obiektach. – Macie perełkę architektoniczną. Jeśli uda się wam pozyskać środki i odpowiednio to zagospodarować, na takim poziomie na jakim projektował Hans Poelzig, to bardzo na tym wygracie. Do Pszowa będą przyjeżdżać ludzie z całego województwa, bo teren jest bardzo atrakcyjny – powiedział Krzysztof Pietrek.

Park kulturowy czyli ochrona i jeden koncept

Specjaliści obecni na spotkaniu, zaproponowali utworzenie na terenach pokopalnianych parku kulturowego. Jest to jedna z form ochrony zabytków, która może powstać na obszarach o ponadregionalnej wartości kulturowej. O wyznaczeniu parku decyduje samorząd. Najpierw przygotowywana jest szczegółowa dokumentacja wraz z ekspertyzami, wyznaczane są granice parku i sposób jego ochrony w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Plan ochrony parku zostaje przyjęty uchwałą przez Radę Miasta.

Obecni podczas spotkania goście wyrazili aprobatę dla podjętych działań. – Jestem bardzo emocjonalnie związana z Pszowem i kopalnią, bo tu pracowali moi przodkowie i mój mąż. Bardzo cieszy mnie fakt, że jest taki plan, by ratować to, co jeszcze zostało. Jest szansa, że przyciągniemy tu turystów i uważam, że to jest bardzo dobry pomysł. Z mojej strony i mojego męża, posła Adama Gawędy, zapewniam pełne wsparcie w rekomendacji wszystkich wniosków dotyczących zagospodarowania budynków. Oby jak najwięcej udało nam się tu pozyskać – powiedziała senator Ewa Gawęda.

Przyklasnęli krytycy

Łączone posiedzenie komisji zgromadziło radnych wszystkich komisji. W spotkaniu uczestniczyli burmistrz Czesław Krzystała wraz ze swoim zastępcą Piotrem Kowolem, senator Ewa Gawęda, zaproszeni mieszkańcy i przedstawiciele organizacji działających w Pszowie: Stowarzyszenia Ratujmy Pszów, Stowarzyszenia Sympatyków byłej Kopalni „Anna”, Stowarzyszenia Techników i Inżynierów Górnictwa, Klubu Konfederacji Pszów i Towarzystwa Przyjaciół Pszowa.

Warto dodać, że w spotkaniu brali udział także przedstawiciele organizacji, które w tej kadencji mocno krytykują działania burmistrza i rady, a nierzadko wytykają błędy. Teraz, po przedstawieniu pomysłu na park kulturowy, mówią jednym głosem i popierają ten pomysł, ale też zaznaczają, że już od kilku lat można było takie działania realizować.

– Cieszę się niezmiernie, że udało się zarazić nasze władze tym pomysłem, bo nam to przez wiele lat nie wychodziło. Ważne żeby ten obiekt pozostał w rękach miejskich – powiedział Marek Kubik ze Stowarzyszenia Sympatyków byłej Kopalni „Anna”. – Cieszymy się z dzisiejszego spotkania i będziemy z zainteresowaniem śledzić ten projekt – dodał.

Obecni podczas spotkania członkowie Klubu Konfederacji Pszów także wypowiadali się pozytywnie o projekcie, ale pojawiły się również wątpliwości. – Mam obawy jak połączyć ciężki przemysł i strefę relaksu dla mieszkańców – powiedział Jarosław Grabiec. – Z mojej strony proszę o wsłuchanie się w głos mieszkańców i liczenie się z ich pomysłami – dodał Grzegorz Fryc.

Obawy rozwiali zaproszeni goście. – Kompleks ma szansę być na wyższym poziomie niż do tej pory, dlatego nie bójmy się i wybierzmy najciekawsze koncepcje, by zrealizować coś naprawdę interesującego – dodał Krzysztof Pietrek.

Miejsce łączące kulturę, technikę, architekturę i edukację

Jak podkreśla wiceburmistrz Piotr Kowol w rozmowie z „Nowinami Wodzisławskimi”, stworzenie parku kulturowego to pierwszy krok formalny. – Choć w samym nazewnictwie funkcjonuje park kulturowy, to w naszym zamyśle ma to być miejsce łączące kulturę z edukacją i rekreacją, a także wiedzą o technice i architekturze, aby mieszkańcy okolicy i naszego miasta mając wolny weekend nie musieli wyjeżdżać daleko, a odwiedzili właśnie to miejsce, gdzie miło i ciekawie będą mogli spędzić czas. Podobnie dzieci szkolne, będą mogły odwiedzić ciekawe miejsce – zapowiada Piotr Kowol, podkreślając, że równocześnie Pszów będzie pracować nad strategią marki. – Radlin jest miastem z sercem, Wodzisław południową bramą Polski, a „do Rydułtów czas zajrzeć”. Pszów na razie nie wypracował swojej marki, dlatego chcemy się nad tym pochylić, tworząc odpowiednią strategię, począwszy właśnie od hasła promocyjnego – podkreśla Piotr Kowol. – Spotkaliśmy się też z przedstawicielami Fundacji na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury, która zajmuje się renowacją pałacu Himmla w Rzuchowie. Otrzymaliśmy zapewnienie o chęci współpracy przy „Annie”. Chcemy czerpać z pomysłów płynących z różnych stron, aby jak najlepiej zagospodarować ten obiekt i teren. Wierzę, że kiedy będziemy mieli na to konkretny plan, znajdą się też pieniądze zewnętrzne. Celem jest, aby to miejsce stało się pięknym i nowoczesnym parkiem, który, mam nadzieję, że nie będzie betonowy i pusty. Takich miejsc w regionie nie brakuje, a my chcemy, aby serce Pszowa żyło – podkreśla wiceburmistrz, zapowiadając prace nad rozwojem terenu pokopalnianego. Pierwszą jaskółką, kiedy mieszkańcy będą mogli zobaczyć obecny wygląd tego miejsca oraz wrócić do wspomnień, będzie Industriada, 11 września pod hasłem „Technika, to was zaskoczy”.

(ska)